Mâverdî'nin en-Nüket ve'L-Uyûn adlı tefsirinin kıraat yönünden incelenmesi
An examination of Mawerdi's commentary an-Nuket Wa'l-Uyun in terms of recitation
  1. Tez No: 930863
  2. Yazar: YAHYA BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Mâverdî birçok alanda yazdığı eserlerle yaşadığı dönem ve sonrasında dikkat çeken isimlerden biri olmuştur. Kıraat-i seb'a anlayış ve kabulünün yaygın olduğu bir dönemde yazmış olduğu tefsiri de kıraat ilmi açısından önem arz etmektedir. Tefsir, yazılış yöntemi ve içerdiği bilgiler açısından birçok alanda dikkat çektiği gibi ihtiva ettiği kıraatler ve bu kıraatlerin tefsire etkileri bakımından da önemli görülmektedir. Bu sebeple en-Nüket ve'l-uyûn isimli tefsirin kıraatler açısından incelenerek müfessirin kıraatlere yaklaşımının ve kıraat farklılıklarını tefsirinde değerlendirme yönteminin tespit edilmesinin alana faydalı olacağı düşünülmüştür. en-Nüket ve'l-uyûn adlı tefsirdeki kıraatlerin konu edildiği bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Mâverdî'nin hayatı, ilmî kişiliği, eserleri, tefsiri ve metoduna ilişkin konuları içermektedir. İkinci bölümde tefsirde geçen kıraatler, lehçeler, fonetik ve ferş ihtilafları bağlamında ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise kıraatlerin tefsire olan etki ve katkılarıyla kıraatlerden istifade edilen yönler örneklerle incelenmiştir. Söz konusu eserde Mâverdî, sahih kıraatlerin yanı sıra şâz kıraatlere de değinmektedir. Bununla birlikte genellikle dönemin kabul gören kıraat anlayışı doğrultusunda, sadece kıraat-i seb'a imamlarının isimlerini zikrederek kıraatleri nakletmektedir. Kıraat ihtilaflarını ve bunlara dair açıklamaları, şahıs isimlerine atfederek ve sıralayarak vermeye özen göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mawardi became one of the notable names during and after her lifetime with the works she wrote in many fields. His commentary, which she wrote in a period when the understanding and acceptance of qiraat-i seb'a was widespread, is also important in terms of qiraat science. While tafsir attracts attention in many areas in terms of its writing method and the information it contains, it is also seen as important in terms of the recitations it contains and the effects of these recitations on tafsir. For this reason, it is thought that examining the tafsir an-Nuket wa'l-uyun in terms of recitations and determining the mufassir's approach to qiraat and his method of evaluating the differences of qiraat in his tafsir will be beneficial to the field. This study, which focuses on the recitations in the commentary called an-Nuket wa'l-uyun, consists of three parts. The first part includes topics related to Mawardi's life, scientific personality, works, interpretation and method. In the second part, the recitations in the tafsir are discussed in the context of dialects, phonetics and fersh disputes. In the third chapter, the effects and contributions of recitations to tafsir and the aspects in which recitations are used are examined with examples. In the aforementioned work, Mawardi mentions the shāz qiraat as well as the sahih qiraat. However, in line with the generally accepted understanding of qiraat of the period, he narrates the qiraat by mentioning only the names of the imams of qiraat al-sab'a. He takes care to give the qiraat disputes and explanations about them by attributing them to the names of individuals and listing them.