Mâverdî'nin 'en-Nüket ve'l-Uyûn' adlı tefsirindeki te'villerinin ve tercihlerinin değerlendirilmesi
Evaluations of Mawardî's interpretations and preferencesin his tafsir al-Nukat wa'l-Uyûn
- Tez No: 492861
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Fıkhi ve siyasi yönüyle ön plana çıkan Mâverdî'nin tefsiri en-Nüket ve'l-Uyûn genellikle rivayet tefsiri olarak anılsa da aslında içerisinde müfessirin pek çok önemli te'vil ve tercihleri bulunmaktadır. Bu çalışmada müfessirin tercih ve te'villeri iki ana başlık altında incelenerek müellifin müfessir kimliğinin yanı sıra ayetlerin te'vilindeki orijinal görüşlerinin ve bu görüşlerin etki alanının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bunun için öncelikle müfesssirin tefsirindeki her bir te'vil ve tercih belirlenmiş, ardından müfessir kendisinden önce ve sonraki müfessirlerle mukayese edilerek söz konusu görüşlerin özgünlüğü ve ilim dünyasındaki yaygınlaşma alanı tespit edilmeye çalışılmıştır. Mâverdî'nin te'vil ve tercihlerini etkileyen unsurların yaşadığı dönemin siyasi ve ilmi atmosferi, kendisinin ilmi birikimi, itikâdî ve ameli mezhepleri ve kendi içtihatları olduğu söylenebilir. Her ne kadar onun tefsirinde fakih kimliğinin daha etkili olup te'villerinin ahkâm ayetleri üzerinde yoğunlaşması beklense de esasında tefsirinde kelam ve dil konularındaki te'villerinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte Mâverdî'nin görüşlerine en çok yer veren müfessirin Kurtubî olduğu saptanmıştır. Netice itibariyle Mâverdî'nin dilden ulumu'l-Kur'an'a fıkıhtan kelama neredeyse her konuda te'villerinin bulunması onun çok yönlü bir âlim olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Although Mawardî's tafsir is often referred as narrative tafsir, there are many important interpretations and preferences belongs to him. In this study, interpretations and preferences of Mawardî are investigated under two main topics and it is aimed to determine author's, who is well-known as the philosopher of islamic law and politics, commentator identity and the original ideas of the author's interpretation in verse of Qur'an's and scope of these ideas. For this purpose, firstly, his interpretations and preferences were determined and then compared with earlier and later authors' ideas to find out the originality of his ideas and see the field of widespread in the world of science. It can be said that the factors which affect Mawardî's interpretations and preferences are the period when he lived with all the political and scientific atmospheres, his knowledge accumulation, his kalam and fiqh sects and his jurisprudence. Therefore, it was expected to focus his interpretations and preferences on verses of canon law but it has been seen that his interpretations and preferences are more related with kalam and semantics. Mawardî is versatile scholar because of his ideas in nearly every field of Tafsir such as kalam, semantics, fiqh etc.