Türk Hukukunda taksitle satış sözleşmesi
The Installment sale contract in Turkish Law system
  1. Tez No: 112932
  2. Yazar: ABDULLAH ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Taksitle satış sözleşmesi, tüketim ekonomisinin, en ödemli araçlarından biridir. Söz konusu sözleşmede, satıcılar karşısında, genellikle ekonomik yönden zayıf olan ve satılan malların nitelikleri yönünden çok az bilgiye sahip olan taksitle mal alıcıları/tüketiciler bulunmaktadır. Bu nedenle, modern hukuk düzenlerinin temel politikalarından biri olan“tüketicinin korunması ”na, özellikle, çok yaygın bir uygulama alanı olan taksitle satış sözleşmesinde ihtiyaç duyulmaktadır. Nitekim bir çok ülkede, taksitle satış sözleşmesinde, alıcıları/tüketicileri korumaya yönelik özel düzenlemeler yapılmıştır. Türk hukukunda da, taksitle mal alıcılarını/tüketicileri korumak amacıyla, Borçlar Kanunumuzun 222. ve devamı maddeleri ile 1995 yılında yürürlüğe giren 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 6. maddesi düzenlenmiştir. Borçlar Kanunumuzun söz konusu maddelerinin hâlâ yürürlükte olması, taksitle satış sözleşmesini, her iki kanun yönünden ayrı ayrı, incelemeyi zorunlu kılmaktadır. Taksitle satış sözleşmesinde, alıcının/tüketicinin korunması, özellikle, taksitleri ödemekte temerrüde düşülmesi, ayıplı mal teslimi ve sözleşmenin koşulları hakkında bilgi verilmesi konularında önem taşımaktadır. Bu konularda, satıcıların, alıcıları/tüketicileri sömürmesini engellemek için, emredici düzenlemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The installment sale contract is one of the main instruments of consumption economy. In this contract, there are consumers/buyers who are, economically, weak and have lack of information about features of goods purchased. Due to this, there is a need to“consumer protection”, one of the main instruments of modern law systems. In this context, there is, especially, need to the installment sale contract that have widespread use. Therefore, in many countries, special regulations in the installment sale contract have done towards protecting buyers/consumers. To protect buyers/consumers buy goods by installment, the installment sale contract has been regulated with 222nd article and following articles of the Obligations Law and 6th article of Regarding to Protect Consumers Law numbered 4077. Since related articles of the Obligations Law are still in force, it is required examining the installment sale contract from the both law point of view. Protecting consumers/buyers in the installment sale contract is so important in some subjects namely; delays in paying installments, delivering defective goods and providing enough information related to conditions of contract. In those subjects, obligatory regulations have done in order to prevent sellers exploiting buyers/consumers.