İşverenin hizmet sözleşmesini ahlak ve iyi niyet kuralları ve benzerlerine aykırılık nedeniyle fesih hakkı
The Annulment right of the employer of the labor contract owing to the breach of morals and good faith rules and similars
- Tez No: 112931
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
ÖZET“İşverenin Hizmet Sözleşmesini Ahlak ve İyiniyet Kuralları ve Benzerlerine Aykırılık Nedeniyle Fesih Hakkı”konulu doktora tez çalışması beş temel bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışma hayatımızı düzenleyen çeşitli kanunlar bakımından öncelikle“işveren”, daha sonra“işçi”kavramları incelenmiş, ardından unsurları, hukuki özellikleri ve benzer diğer sözleşmelerden farkıyla“hizmet sözleşmesi”kavramı ele alınmıştır. İkinci bölümde“ahlak”ve“iyiniyet”kavramları ayrı ayrı açıklanarak konunun özellikle teorik çerçevesi çizilmiş, üçüncü bölümde ise İş Kanunu md.l7/II'de dokuz ayrı başlık altında düzenlenen ve işverene hizmet sözleşmesini fesih hakkını verebilecek sebepler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu yapılırken, maddedeki“... ve benzerleri”deyiminden hareketle, sınırsız sayıda Yargıtay kararından da yararlanılarak, karşılaşılması muhtemel birçok olay üzerinde durulmuştur. İnceleme İş Kanunu md. 17/11 ile sınırlı kalmamış ve dördüncü bölümde, konumuz açısından büyük önem arz eden,“kanun dışı grev”durumunda işverenin hizmet sözleşmesini haklı sebep bulunduğundan bahisle Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunu md.45/1 uyarınca feshedebilmesi hakkı da ayrıntılı olarak incelenmiştir. Nihayet, feshin disiplin kurulundan geçirilmek suretiyle, işverenin fesih hakkının sınırlandırılması hususu da, ele alınan çok önemli bir konu olmuştur. Beşinci ve son bölümde ise, öncelikle haklı sebeple feshin koşulları, hukuki niteliği, şekli ve içeriği üzerinde durulmuş, ardından büyük önem arz eden konular olan“haklı sebeple fesih bildiriminde bulunma süresi”,“haklı sebeple fesihte ispat yükü”ve“haksız fesih ile sonuçlan”ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın en sonunda ise“haklı sebeple fesih bildiriminin hüküm ve sonuçlan”incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The doctoral thesis subjected“The Annulment Right of the Employer of the Labor Contract owing to the Breach of Morals and Good Faith Rules and Similars”consists of five fundamental sections. Within the first section, firstly the concepts of“employer”and“worker”and then the elements, legal characteristics and differences of the“labor contract”from the other contracts have been examined according to the laws governing our labor life. Within the second section, the theoretical framework has been determined with the explanations of the“moral”and“good faith”concepts seperately. Within the third section which constitutes the main part of this thesis, the reasons which are stated in the labor law art.17/0 under nine different topics that may grant the employer the right of annulment of the labor contract have been examined in detail. While making this, lots of cases which may come into existance have been studied by using the Supreme Court decisions in unlimited numbers, given with respect to the expression of“... and similars”within the art. 17/11. The examination has not been limited by the art. 17/11 of the Labor Law and within the fourth section, the annulment right of the employer with rightful reason -which is very important for our subject- in accordance with the Collective Labor Contract, Strike and Lockout Law art.45/1 owing to the“illegal strike”has also been examined in detail. Finally, the limitation of the annulment right of the employer by putting the annulment under the supervision of the dicipline committee is one of the very important topics which has been examined in this section. Within the fifth and the last section, the conditions, legal characteristics, making way and contents of the annulment with rightful reason has been firstly studied, afterwards the very important topics of“period for making annulmentvu with rightful reason notice”,“proving obligation with respect to the annulment with rightful reason”and“illegal annulment and its consequences”have been examined in detail. In the very end of the thesis,“rules and consequences of annulment with rightful reason notice”has been studied.