Gümrük Birliği'nin dış ticaret üzerindeki etkileri açısından Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerinin analizi
The Analysis of the Turkish European Union relations from the custom union point of view
- Tez No: 112933
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT GÜRAN, PROF.DR. RECEP KÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
ÖZET Küreselleşme süreci içinde ortaya çıkan ekonomik,siyasi ve sosyal sorunlar ülkeleri birbirleri ile yakınlaşmaya zorlamaktadır. Bu yakınlaşmalar genel olarak ekonomik alanda başlamakta, sosyal ve siyasal alanlara da yayılabilmekte ve genel olarak entegrasyon olarak nitelendirilmektedirler. Ekonomik, sosyal ve siyasal alanda gerçekleştirilmiş olan entegrasyonlardan en önemli olanı Avrupa Birliği'dir. Avrupa Birliği bir gümrük birliği süreci olarak başlamış, siyasi ve sosyal alanları kapsayacak şekilde genişlemiştir. Türkiye, Ankara Antlaşması ile o zamanki adı Avrupa Ekonomik Topluluğu olan Avrupa Birliği ile ilişkilerini resmileştirmiş, tam üyelik sürecinde 1996 yılında gerçekleştirilen gümrük birliği bir geçiş mekanizması olarak görülmüştür. Çalışma kapsamında birinci bölümde; ekonomik entegrasyonlar genel olarak incelenmiş, Avrupa Birliği'nin gelişme süreci üzerinde durulmuş ve genel olarak Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ele alınmıştır. Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri gümrük birliği temelinde geliştiğinden, ikinci bölümde gümrük birliği teorisi incelenmiştir. Üçüncü bölümde gümrük birliği teorisine uygun olarak, Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ekonomik ilişkiler, oluşturulan ölçme modelleri ve endekslerle analiz edilmiş, gümrük birliğinin doğurduğu statik etkiler dış ticaret çerçevesinde saptanmaya çalışılmış, analizlerden elde edilen bulgular yorumlanarak sonuçlara ulaşılmış ve bu sonuçlara bağlı olarak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Economic, political and social problems occur in globalization process force countries a close cooperation. This cooperation starts from economic area and expands by including political and social areas. This process is called integration. The most important integration in economic, political and social areas is the European Union (EU). The European Union has taken start as custom union and expanded with areas including political and social areas. Turkey's relations with the EU have started with the Ankara Agreement, signed with the European Economic Community that was first step of the EU. In full membership process, the custom union formed in 1996 is regarded a transition mechanism. The first part of this study examines, briefly, economic integrations. Moreover, development process of the EU and Turkey's relations with the EU are examined. Since Turkey's relations with the EU has developed on the basis of the custom union, the second part focuses on the theory of the custom union. In the third part, economic relations with the EU are analyzed with several measuring models and indexes. In addition, static effects stem from the custom union are tried to determine in foreign trade context. Outcomes are achieved by making comments on evident obtained from analysis and suggestions are made according to those outcomes. VI