Konfeksiyon işletmelerinde yönetim bilgi sistemlerinin tasarlanması ve uygulanması
Management information systems desing and implementation in apparel companies
  1. Tez No: 112944
  2. Yazar: OĞUZHAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜZEYME DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Günümüzün hızla değişen iş ortamında belirsizlikler ve riskler iyice artmış olup, bu belirsizlik ortamında faaliyet gösteren işletmelerin işi daha da zorlaşmıştır. İşletmelerin bu ortamda iyi yönetilebilmelerinde, yöneticilerin ve onların kullandıkları teknolojik yardımcıların önemi büyüktür. Yöneticilerin işletmeyle ilgili pek çok faktörü aynı anda değerlendirmelerine ve rasyonel olarak karar almalarına yardımcı olan yönetim bilgi sistemleri, yönetimin fonksiyonu olan planlama, yürütme, koordine etme ve denetlemeyi kolaylaştırıcı bir etki yapmaktadır. Türkiye'nin önemli sektörlerinden biri olan konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren konfeksiyon işletmeleri de, rekabette avantaj elde edip başarılı olabilmek için yönetim bilgi sistemlerine yatırım yapmak zorundadırlar. Konfeksiyon işletmelerinde kullanılacak yönetim bilgi sistemlerinin stratejik amaçları ve işletme faaliyetlerini destekleyecek şekilde tasarlanması gerekmektedir. Bunu yaparken de belli bir metodoloji izlenmelidir. Belirli bir metodoloji izlenmesi, hareket etmeden önce düşünmeyi sağlar ve bu şekilde herhangi bir noktanın gözden kaçırılmasını engeller. Bu çalışmada, seçilmiş bir konfeksiyon işletmesinde yönetim bilgi sistemlerinin tasarlanması için yapılması gerekenler ele alınıp, uygulanmaya çalışılmıştır. Bunun için çalışmanın birinci bölümünde, öncelikle yönetim bilgi sistemleri ile ilgili genel bilgi verilmiş, yönetim bilgi sistemi planlaması ve tasarımında dikkat edilmesi gereken noktalar ele alınmıştır. Daha sonra sistem geliştirme süreci incelenmiş ve teorik bir alt yapı oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise konfeksiyon işletmeleri ile ilgili saptamalar yapılmış, konfeksiyon üretimi analiz edilmiş ve daha sonra da konfeksiyon işletmelerinde yönetim bilgi sistemleri tasarımını etkileyecek üretim etkinlikleri ve yönetim bilgi sistemleri ile potansiyel fayda sağlanabilecek konular belirlenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, birinci bölümdeki teorik bilgiler ve ikinci bölümdeki saptamalardan yola çıkılarak bir konfeksiyon işletmesi için yönetim bilgi sistemi tasarımı çalışması yapılmıştır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, in a rapid changing environment, business conditions have become more unpredictable and more complex, so that managing business is a much more difficult task. Changing circumstances and environments have necessitated the need for management information systems (MIS) which support managerial decision making and make 'planning, execution, coordination and control' functions of management easier. As apparel industry is a very important driving force for the Turkish economy, it is essential that apparel manufacturing companies make investment in MIS to be successful and to gain competitive advantage. MIS in apparel companies should be developed to support strategies and business operations. In MIS development process, it is important to follow a methodology. Following a methodology enables to think before acting and not to neglect any point and detail. In this project, our aim is to analyse and implement MIS development studies in a selected apparel company. The project is organised in three parts. In the first part, MIS concept is presented and MIS planning and design issues are discussed. Then system development life cycle is examined. In the second part, apparel companies and manufacturing systems are analysed, and apparel manufacturing operations that should be considered in MIS design are described and some areas of potential benefit identified. In the third part, following the explanations given in previous parts, an MIS is developed and presented for an apparel company. VI