İşletmelerde birleşme işlemleri, aşamaları, mevzuat yönünden incelenmesi ve tekdüzen muhasebe sistemine göre muhasebeleştirilmesi
Amalgamation procedures in enterprises it's stages, it's investigation according to the legal regart and it's accounting according to the standart accounting system
- Tez No: 113072
- Danışmanlar: - -
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Günümüzde hızlı teknolojik gelişme, artan rekabet, büyüyen pazarlar, globalleşme gibi olgular, işletmelerin büyümeye yönelik stratejilerini belirlemede çok büyük öneme sahip etkenler olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya da ve Ülkemiz de işletmeler, değişen dünya düzenine uyum sağlamak için çeşitli büyüme stratejilerine yönelmektedirler. Varlığını devam ettirmek isteyen her işletme için gerekli olan büyüme içsel ya da dışsal yollarla gerçekleşmektedir. Hızla değişen ortama uyum sağlamak zorunda olan işletmeler, dışsal büyüme yollarından biri olan birleşmeleri kısa zamanda sonuca ulaşabilme özelliğinden dolayı tercih etmektedirler. Ülkemizde şirket birleşmeleri; Avrupa Birliği' ne tam üyelik halinde rekabet gücünün artması, artan sermaye maliyeti, şirkete yeni pazarlar sağlama gibi sebeplerden dolayı artan bir ilgiyle çoğalmaktadır. Bu çalışma; birleşmelerin tanımı, süreci, hukuki açıdan incelenmesi ve Tekdüzen Muhasebe Sistemine göre muhasebeleştirilmesinden oluşmaktadır. Çalışma, incelenen konular doğrultusunda gerçekleştirilen bir örnek uygulama ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Events like rapid technologic development, ever increasing competition, growing markets and globalizing appear to enterprises as important factors affecting in determining the strategies towards growing. To fit the changing order of the world, the enterprises both in the world and in our country are directed towards different growing strategies. For every enterprise wishing to continue its existence, the necessary growing is achieved by internal or external means. Enterprises forced to fit to rapid changing environment prefer, because of the quick resulting feature, the way of amalgamation, one of the external means. For reasons of increasing the power of competition in case of a EEC membership, increasing capital financing cost, obtaining new markets for company, the tendency towards the amalgamation of companies is increasing in a growing interest. This study is consisting of the description of amalgamations, their examination in legal regard and accounting according to the Standard Accounting System. In light of the matters examined the study is ending with an application of a sample case. X