Mali cezalar ile hürriyeti bağlayıcı cezaların vergi yasalarının uygulanması bakımından etkinliğinin incelenmesi ve değerlandirilmesi
Analyzing and assesing efficiency of the financial penalties and prison penalties
- Tez No: 190727
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHMAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Kamu gelirleri arasında en büyük paya sahip olan vergiler, kamuhizmetlerinin karşılanması bakımından önemli bir finansman kaynağıdır. Bunedenle, devletin önemli bir gelir kaynağı olan verginin, sürekliliğininsağlanması gereklidir. Bu amaca yönelik olarak vergi sistemlerinde vergiödevlerinin yerine getirilmesiyle ilgili olarak birçok güvenlik önlemigeliştirilmiştir. Bu önlemlerden birisi de vergi ceza uygulamasıdır.Vergi yükümlüsü bazı durumlarda vergi ödevleri konusunda bilerekveya bilmeyerek hukuka aykırı davranabilir. Hukuka aykırı davranışlar ise,farklı nitelikte vergi suçlarını oluşturur. Bu suçlara da farklı nitelikte cezalaruygulanır. Vergi suçları kural olarak devlet hazinesine karşı işlenen suçniteliğinde kabul edilmektedir. Ekonomik nitelik taşıyan bu suçlaryükümlülerin yasal ve idari düzenlemelere aykırı davranışları sonucundaortaya çıkar. Bu suçlar için mali nitelikli cezalar uygulanır. Böylece devletinvergi kaybı mali cezasıyla birlikte telafi edilir. Ancak bazı vergi suçlarında ağırbasan yön, vergi kaybı olmayıp, kamu düzeninin ihlal edilmesidir. Bunayönelik olarak da cezalar hürriyeti bağlayıcı nitelik taşımaktadır. Dolayısıylavergi suç ve cezası belirlenmesinde temel husus sadece, mali kaybınbulunması değildir.Her iki ceza türü açısından yaptırımla ulaşılmak istenilen hedeflerigerçekleştirmek, bir başka ifadeyle cezalandırmada etkinliği sağlayabilmekiçin kanun koyucu ve idareye bazı görevler düşmektedir. Kanun koyucuyaptığı düzenlemede, cezanın tüm unsurların kapsayacak şekilde açık vebelirgin olarak ortaya koymalıdır. İdare de, suçu nitelik yönünden etkin birşekilde saptayarak, yaptırımları tavizsiz uygulamalıdır. Ancak bu şekildebelirlenmiş suç ve ceza yapısı, vergi kanunlarının hedeflerinigerçekleştirebilmekte yardımcı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Taxes that are the most important financing resource from the point ofproviding public services have largest shore among public incomes. So, thecontinuity of tax should be provided because of it?s being one of the importantincome of the government. Due to this aim, a lot of security measures havebeen taken about tax systems and doing tax duties. Tax penalty is one ofthese measures, in some cases; tax obligation may behave illegally about taxduties consciously or unconsciously. These behaviors form different types oftax guilts. Different qualities of penalties are put into these guilts. It?s knownthat tax guilts are guilts that are committed to exchequer. These economicalguilts occur when obligator behaves opposite administrative and legal orders,for these guilts financial penalties are applied. Thus, government?s loss of taxis compensated by financial penalties; however, in some of tax guilts,infraction of public order has more priority than tax loss. So, during thedetermination of tax guilt and penalty; the main point is not only tax loss.Towards this, penalties restrict freedom. For both type of penalties, to attaingoals, in other words, to provide penalties? efficiency legislators andadministrative authorities have important obligations and roles. Legislators?regularities should consist all components of penalties clearly and certainly.And, administrative authorities should determine guilt actively and put intolaws without concession. Just by this way, penalties and tax laws can attaingoals.