Kurum mutfaklarında çalışan personelin ilkyardım bilgileri üzerine bir araştırma
A Study on the first aid knowledge of the personnel working in the institution kitchens
  1. Tez No: 113160
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZ Bu araştırma, kurum mutfaklarında görev yapan personelin ilkyardım bilgilerini ve ilkyardım gerektiren bir durum ile karşılaştıklarında uygulamalarını belirlemek, ayrıca bir eğitim materyalinin (afiş) etkisini saptamak amacıyla, T.C. Ziraat Bankasının Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'na bağlı Ankara' daki sosyal tesis ve yemekhanelerinde çalışan 113 personel (60 mutfak, 34 servis ve 19 temizlik personeli) üzerinde yürütülmüştür. Araştırmacı tarafından veri toplamak amacıyla hazırlanan anket formları, ön test olarak kullanılmış, böylece personelin mevcut ilkyardım bilgileri saptanmıştır. Daha sonra geliştirilen, ilkyardım konularını içeren eğitim materyali, kurumda personelin rahatlıkla görebileceği, her zaman karşılaşabilecekleri yerlere asılmış, üç hafta kurumda asık bırakıldıktan sonra, aynı anket formları son test olarak uygulanmış, personelin bazı ilkyardım konularındaki bilgileri tekrar ölçülmüştür. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS. 10.0 for Windows (Statistical Program for Social Sciences for Windows) bilgisayar programından yararlanılmış, t-testi, varyans analizi ve Mc Nemar testleri uygulanmış, sayı ve yüzdeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been carried out on 113 personnel (60 kitchen personnel, 34 service personnel, 19 cleaning personnel) working in the social facilities and dining halls of the Directorate of Social Services Department of Ziraat Bank of Republic of Turkey in Ankara in order to determine the first aid knowledge of the personnel working in the institution kitchens and to determine their applications against a situation which requires first aid, also to determine the influence of the training material (placard).The questionaires prepared by the researcher in order to collect data has been used as a preliminary test,by doing so the existing first aid knowledge of the personnel has been determined. Training material including the first aid subjects which was later improved has been hung up to several places in the working place where workers could see easily and come across in all times; this material has been left hung on their places in the institution for three weeks, then the same questionaires have been applied as the final test and first aid knowledge of the personnel has been retested. In the evaluation of the data, the computer program SPSS 10.0 for Windows (Statistical program for Social Sciences for Windows) has been utilized; t-test, variance analysis, and Mc Nemar tests have been applied; numbers and percentages have been given.