Toplu beslenme hizmeti veren kurum mutfaklarının hijyen ve sanitasyon durumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of the hygiene and sanitation conditions of the corporate kitchens that serve catering service
- Tez No: 485906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNE DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Food Hygiene and Technology, Nutrition and Dietetics, Home Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma; Ankara ilinde bulunan ve toplu beslenme hizmeti veren kurumların mutfağında çalışan personelin hijyen ve sanitasyon davranışlarının belirlenmesi ve hijyen açısından mutfağın genel fiziki koşullarının değerlendirilmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmaya; 14 kurum ve bu kurumların mutfağında çalışan 107 mutfak personeli dahil edilmiştir. Verilerin elde edilebilmesi için mutfak çalışanlarına; hijyen ve sanitasyon davranışlarına ilişkin soruları ve demografik bilgileri de içeren anket formu uygulanmış, kurum mutfaklarının hijyen açısından fiziki durumunu ve genel temizlik koşullarını belirlemek için ise Ciğerim ve Beyhan (1994) tarafından geliştirilmiş hijyen kontrol listesi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda; mutfakların hijyen açısından fiziki koşulları incelendiğinde; büyük çoğunlukla kurum mutfaklarının uygun fiziki koşullara sahip olduğu ve personelin buna uygun davrandığı belirlenmiştir. Mutfak çalışanlarının hijyen ve sanitasyon davranışlarının genel olarak kurallara uygun olduğu bulunmuştur. Bu sonucun çıkmasında personele hijyen ve sanitasyon ile ilgili verilen eğitimlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Mutfak çalışanlarının eğitim durumunun, aşçılık eğitimi almasının ve sektördeki çalışma yılının hijyen ve sanitasyon davranışları üzerinde istatiki açıdan anlamlı bir etkisinin bulunmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is planned and implemented in order to review the hygiene and sanitation behaviors of the personnel who are employed in the kitchens of the institutions that serve catering services in Ankara. Total of 14 institutions and 107 kitchen employees who work in their kitchens are included into the study. An interview form which contained questions regarding their hygiene and sanitation conditions and also demographic data about them is applied to the kitchen employees. A hygiene control list that is developed by Cigerim & Beyhan (1994) is applied in order to determine the physical conditions of the kitchens as for their suitability for hygiene. When the results of the study are analyzed by reviewing the physical conditions of the kitchens it is observed that the great majority of the kitchens did possess the appropriate physical conditions for proper hygiene and that the employees complied with hygienic conditions. It is observed that the kitchen employees seem to have complied with the proper hygienic conditions. It is considered that this result is stemmed from the fact that the employees have undergone prior hygienic training about hygiene and sanitation. It is also observed that the general education levels of the employees, their year of work experience in the sector, as well as whether or not they have taken any prior cooking training did not have a statistically significant correlation with their hygiene and sanitation behavior