Açık ilköğretim okulu sekizinci sınıf Türkçe ders notu üzerine bir inceleme
A Study on open primary school 8 th grade Turkish textnote
- Tez No: 113172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET CEMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
m T. //£ ÖZET AÇIK İLKÖĞRETİM OKULU SEKİZİNCİ SINIF TÜRKÇE DERS NOTU ÜZERİNE BİR İNCELEME ÖZEN, Semih Yüksek Lisans, Türkçe Öğretmenliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İsmet CEMİLOĞLU Ocak 2002. 130 sayfa. Bu çalışma Açık İlköğretim Okulu (AİO) Sekizinci Sınıf Türkçe Ders Notunun ve gelecekte hazırlanacak Türkçe Ders Notları ve Kitaplarının her yönünün araştırmalara konu edilmesi gerektiği düşüncesinden hareketle, daha etkili ve amaçlara uygun olarak hazırlanmasına yardımcı olmak amacıyla hazırlamıştır. Bu amaçla Sekizinci Sınıf Türkçe Ders Notu içerik, metin türleri, metin altı soruları ve Sekizinci Sınıf Türkçe Ders Programına uygunluğu bakımlarından incelenmiştir. İnceleme beş ana bölümde hazırlanmıştır. Giriş bölümünde Devletin ilköğretim okulları ikinci kademesi için yön gösteren hükümlerine yer verilmiştir. Birinci bölümde Ders Notu şekil yönünden, ikinci bölümde metin yazarları/şairleri ve metin türleri yönünden, üçüncü bölümde ise metin altı sorularının eğitim hedefleri yönünden değerlendirmesi yapılmıştır. Dördüncü bölümde görsel eğitim materyali düzenleme ilkeleri, Radyo ve TV Programları ve Ders Notu ile Sekizinci Sınıf Türkçe Ders Programının karşılaştırması yapılmıştır. Beşinci ve son bölümde ise sonuç ve öneriler sıralanmıştır. Çalışmanın sonuçları: Ders Notu bir çok bölümüyle yeniden ele alınarak düzenlenmelidir. Türkçe eğitiminde özellikle telaffuz ve imlâ ile uzaktan eğitimle öğretimi zor olan konularda öğrencilerle yüz yüze eğitim mutlaka sağlanmalı, bunun için Halk Eğitim Merkezleri, Eğitim Araçları Merkezleri, Öğrenme Merkezleri, ya da üniversitelerden yararlanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT A STUDY ON OPEN PRIMARY SCHOOL 8 TH GRADE TURKISH TEXTNOTE ÖZEN, Semih M. A., Department of Turkish Teaching Supervisor : Doç. Dr. îsmet CEMİLOGLU Jenuary 2002. 130 Pages. This study has been done to help the preparation of more effektive and approprrat Turkish Text Notes and books as it is thought that Open Primary School (OPS) 8th Grade Turkish Text Notes and the ather Turkish Text Notes and books to be prepared in future schould be considered with all their aspects in the studies. For this aim, 8 th Grade Turkish Text Notes have been examined to see whether their content, text types, text-related questions are appriate for 8 th Grade Turkish Course curriculum. The has been prepared under five main parts. The introduction part includes the Goverment's proposals for the second stage of Primary Schools. In the first the textnotes are examined according to their desing, in the second part according to text writters/poets and the text types, in the third part according to text instructive objectives of the text-related questions. In the fourth part the Radio and TV Programmes, the text notes, and the 8 th Grade Turkish Course curriculum are evaluated in accordance with the prenciples of the preparation of instructive visuals. İn the fifth part, which is the last the results and suggestions have been put forvard. The result of the study show that the text notes schold be reconsidered and rearanged. İn Turkish Education, especially then subjects about pronunciation and