Sekreterlik eğitimi mezunlarının teknolojik gelişmelere uyum süreci ve bir alan araştırması
- Tez No: 113204
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE ORHANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Çağımızın en büyük özelliği hızlı ve sürekli bir değişim içersinde bulunmasıdır. Geçmiş zamanlarda bir kaç asırda meydana gelen değişmeler günümüzde bir kaç yıla sığmaktadır. Bu nedenle içinde yaşadığımız çağ bir hızlı değişme çağı olarak nitelenebilir. Organizasyonların temel amaçlarından birisi, daha az işgücü ile daha çok ve daha kaliteli verim elde etmektir. Böylece büro hizmetlerinin daha ucuza üretilmesi sağlanmış olmaktadır. Sekreterlik bürolarında maliyetleri düşürmek ve etkinliği artırmak ancak modern büro makineleri ve teknolojilerinin uygulanması ile mümkün olmaktadır. Teknolojide yaşanan gelişmelerin organizasyonların işleyişinde olumlu ve olumsuz bir takım etkilere neden olduğu bir gerçektir. Örgütlerin yeni teknolojilere uyum sürecinde karşılaştıktarı temel problemlerden biriside çalışanların yeni teknolojilere adaptasyonudur. Sekreterlik hizmetlerinde mekanizasyon, otomasyon ve sanal sekreterlik büroları, sekreterlik hizmetlerinde teknoloji gereksinimi, teknolojik gelişmelerin sekreterlik büroları ve sekreterler üzerine etkilerinin incelendiği bu çalışmada, sekreterlerin teknolojik değişime hazırlanması ve teknolojik değişime uyum sürecinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan alan çalışması ile sekreterlerin kullandıkları büro teknolojileri ve onların teknolojik değişime bakış açılan araştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda, sekreterlerin kullandıkları yazı makineleri, yazılı ve sözlü iletişim teknolojileri ile mezuniyet alanları arasında bir ilişkinin olmadığı diğer büro teknolojileri ile mezuniyet alanları arasında bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Basic feature of our century is rapid technologial changes. Nowadays you can get very long way in few days which takes very long time in the past. Therefore, we can say that this century which we live in can be described as a rapid change area. One of the basic aims of organizations is to produce maximum output with minimum input. Also we know that human resaurce is main input of office work. If it can be used less power for office services, it can be taken down cost of office production. For this reason modern office machines and services production technologies must be used effecttively. In this way cheaper production of the office services ir provided. It is a fact that the technological developments cause both positively and negatively organization structure and activities. One of the basic problems that the organizations encounter in the process of adaptation to the new technologies, is the adaptations of the amployees to the new technologies. This study in which the necessity of technologies in secretaries bussines, effects of technologies upon secretaries bussiness have been examined, and adaptation of secretaries to new technologies, problems and alternative solutions in this adaptation process have been tried to determine. By means of this field researh it has been explained the office technologies that used by secretaries and their points of view to the technological change. At the result of this investigation, we have observed that there are no relationships among the machines are used by secretaries to write, written and oral cominication technologies and education area of secretaries. But there are relationships between other technologies with education area of secreteries