Büro çalışanlarında stres ve stresin etkilerini azaltacak bir eğitim modeli önerisi
An Educational model suggestion to reduce effect of stress for office worker
- Tez No: 113240
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE ORHANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Stres, günümüzde birey ve kurumlar için oldukça önemli bir kavramdır. Stresli insanlar stresli kurumlar yaratır. Stresiyle başa çıkamayan birey ve kurumlar yok olmaya mahkumdurlar. Gerilim düzeyi belirli bir çalışan için tahammül sınırlarını aşıyorsa, bu durum ister istemez iş başarımında ve kişisel sağlıkta sorunlara yol açacaktır. Tahammül sınırlarını aşan gerilimin bedeli er ya da geç ödenecektir. Stres sadece bireyin yasanımı etkilemekle kalmaz; içinde bulunduğu kurumu da önemli ölçüde etkiler. Stres bireyin ve örgütün verimliliği üzerinde olumlu ve olumsuz yönde bir etkiye sahiptir. Her birey ve örgüt, optimal stres düzeyine ihtiyaç duyar. Optimal düzeydeki stres bireyi ve örgütü daha yaratıcı, dinamik, verimli ve daha üretken yaparken; yüksek düzeyde stres bireyin ve örgütün verimini azaltır. Stresin kurumsal sonuçları; performans düşüklüğü, işe devamsızlık, işe geç gelme, işgören devir hızının yükselmesi, örgüt aleyhine çalışma, yabancılaşma, dikkatsizlik, sorumsuzluk, iş kazaları ve sağlık sorunları nedeniyle kaybedilen iş gücünün artışı biçiminde ortaya çıkar Stresin bireyde görülen sonuçları ise; fiziksel boyut olarak kalp hastalıkları, migren, ülser; psikolojik ve davranışsal boyutta ise; kaygı, depresyon, uykusuzluk, tükenmişlik, zararlı madde kullanımı, kaza eğilimi, yeme bozukluğu, duygusal patlamalar şeklinde ortaya çıkar.Öncelikle kurumun çalışanlarına stresleriyle başa çıkma konusunda bir eğitim vermeleri böylece, çalışanlarından örgütlerine yansıyan streslerini optimal seviyeye ulaştırarak verimli ve mutlu bir örgüt kurmaları gerekmektedir. t.c yükseköğretim kubu lü dokümantasyon merkep
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recently, stress is a very important concept both for individual and society. Stressed peoples create stressed societies. Peoples and societies, which could not cope with their stress, are compelled to disappear. If stress level goes beyond the endurance limits of the employee, this situation willy-nilly will cause many problems for business success and personal health. Value of the stress, which goes beyond the endurance limits, will be paid sooner or later. Stress affects not only the life of individual but also the society, which he exists. Stress has positive and negative affects on the productivity of individual and organization. Each individual and organization needs optimal stress level. When stress on optimal level makes individual and organization more creative, dynamic, fruitful and productive, high-level stress reduces the productivity of individual and organization. Institutional results of stress appears as performance looseness, irregular attendance to work, late arrival to work, high rate of return of employee, working against the organization, estrangement, carelessness, irresponsibility, industrial accidents and loosing work performance because of health problems. Individual results of stress appears like heart diseases, migraine, ulcer as physically; anxiety, depression, insomnia, being exhausted, using harmful drugs, tendency of accident, feeding problems, emotional explosions. First of all, the society should establish a productive and happy organization by giving its employees training for how to cope with their stress, being reflected to the organization, to let them bring the stress to the optimal level.