İlköğretim okulu müdürlerinin okul kültürünün oluşturulması, sürdürülmesi ve değiştirilmesindeki rolü (Ankara ili örneği)
The Primary school principals role in creating, maintaining and changing school culture
  1. Tez No: 113278
  2. Yazar: SİBEL AYDIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASIM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada ilköğretim okullarında görev yapan okul müdürlerinin okul kültürünün oluşturulması, sürdürülmesi ve değiştirilmesindeki rolüne yönelik müfettiş, okul müdürleri ve öğretmen beklentileri ve bu beklentilerin okul müdürleri tarafından gerçekleştirilme düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tarama modelindedir. Okul müdürlerinin, okul kültürünün oluşturulması, sürdürülmesi ve değiştirilmesindeki rolü konusunda müfettiş, okul müdürü ve Öğretmenlerin beklentileri ve uygulamalara yönelik algıların ölçülmesinde uzman görüşleri doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen 37 maddelik bir ölçek kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara iline bağlı; Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle merkez ilçelerinde bulunan ilköğretim okullarında görev yapan okul müdürleri, öğretmenler ve Ankara ili merkez ilçeleri sınırlan içerisinde görev yapan ilköğretim müfettişleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Ankara ili merkez ilçelerinin her birinden random yöntemiyle seçilen beş ilköğretim okulunda görev yapan okul müdürleri ve öğretmenler ve Ankara İH merkez ilçelerde görev yapan tüm müfettişler oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t testi, tek yönlü varyans analizi ve scheffe testi kullanılmıştır. Farklılıkların anlamlılığının sınanmasında anlamlılık düzeyi p=
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The purpose of this study is to determine the perceptions of supervisors, school principals and teachers in primary schools as regards school principal's role in creating, maintaining and changing school culture. The main model used in this research is scan model. A questionnaire consisting 37 items has been developed and used by the researcher by the help of specialists to evaluate the supervisors, principals and teachers in primary schools as regards their expectations and practises in creating, maintaining and changing the school culture. This study comprises all school principals and teachers working in primary schools in Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle townships of Ankara and all supervisors working in Ankara province. Five primary schools were selected from each townships of Ankara province by random sampling prosedüre. Participants for this study consisted of all school principals and teachers working m these schools and all supervisors working in townships of Ankara province. Of the 1855 teachers, 40 school principals and 183 supervisors; 714 teachers, 40 principals and 45 supervisors returned completed questionnaires. The statistical analyse of the data is completed by using frequencies, percentage, means, t test, unilateral variance analyses and Scheffe method. The significant differences were tested at p=