Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde Türk bankacılık sektörünün rekabetçi organizasyon yapısına uygun bir model önerisi ve eğitim süreci
A Model suggestion in accordance with the competitive structure of Turkish banking sector during the entrance period to European Union and training process
  1. Tez No: 113296
  2. Yazar: YASEMİN AYMERGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Günümüzde tüm dünyada hızlı bir değişim süreci yaşanmaktadır. Tanım olarak“Değişim sadece yenilenmek ve varolanı değiştirmek değil, olmayanı da yaratmaktır.”Genellikle dünyadaki değişimin boyuttan ekonomik, siyasal, teknolojik ve organizasyonel değişim gibi alanlarda yoğunlaşmaktadır. Yoğun rekabetin yaşanması, bilgi teknolojisindeki gelişmeler, organizasyonların yapı ve süreçlerini yeniden yapılandırmalarım kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu çerçevede organizasyonel değişim için değişim mühendisliği, stratejik yönetim, benchmarking ve toplam kalite yönetimi gibi yeni yönetim teknikleri giderek yaygınlaşmaktadır. Bu tekniklerin uygulanmasıyla birlikte gelecekte etkin olacak organizasyon yapılan da değişime uğramıştır. Bu değişim sonucu esnek, yalın, sanal, yenilikçi ve öğrenen organizasyon gibi yeni organizasyon türleri ortaya çıkmıştır. Dinamik bir yapıya sahip olan Türk Bankacılık Sektörü'nde de önemli değişiklikler yaşanmakta ve bankalar kendilerini bu değişimlere uydurmak için sürekli yenilemektedir. Bu çalışmada örnek alınan bankanın da bu süreçte rasyonel, esnek ve hızlı karar alabilecek bir örgüt yapısına kavuşturulması için SWOT analizi yöntemi ile mevcut yapısı analiz edilerek bir yeniden yapılanma çalışması yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucuna göre örnek bankanın misyonu yeniden tanımlanmalı, şubeleri müşteri bazlı sınıflandırılmalıdır. Ayrıca pazarlama stratejileri geliştirilmeli, etkin çalışan bir iletişim sistemi kurulmalı, katılımcı yönetim yapısı oluşturulmalıdır. Diğer taraftan, banka çalışanlarının yeni yapının gerektirdiği niteliğe ve yetkinliğe ulaşmalarını sağlamak için bir eğitim programı hazırlanmış, program çalışanların ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Today, a rapid process of change are being experienced all over the world. By definition,“The change is not only to become different and renewed, it is to create something that was not exist before too.”Generally, the dimensions of the change on the world is concentrated on the areas like economical, political, technological and organizational changes. Highly competitive environment, developments on the technologies made it imperative the reorganization on the structure and the process of organizations. Therefore, for the organizational change, the new management techniques like reengineering, strategic management, benchmarking and total quality management are used widely. Futures affective organization structures are changed by applying these techniques. The new kinds organizations like flexible, pure, modern and learning organizations, are created as a result of the change. The important changes are made on the Turkish Banking Sector and the banks are reorganizing itself to conform to the changes. A reorganization practice is made by analysing the current structure of the sample bank by using SWOT Analysis method to have an organization which is rational, flexible and decide rapidly. According to the consequences of this study, the mission of the sample bank should be re-defined, the branches should be classified as customer-oriented. Additionaly, the marketing strategies should be progressed, an effective communication system should be established. On the other hand, a training program has been prepared because the bank personel reach the qualification which the new organization structure necessitates and this program has been designed to supply the needs of personel.