Sanat eğitimi içerisinde (ortaöğretim, klasik liselerde) sanat tarihi dersi müfredatında yer alan 'rönesans sanatı' ünitesinin interaktif (etkileşimli) yöntemle verilmesi
  1. Tez No: 113303
  2. Yazar: AZRA TOKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN TEPECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Bu araştırma ile; sanat eğitimi içerisinde önemli bir yere sahip olan 'Sanat Tarihi' derslerinin daha etkin ve ilgi çekici hale getirilerek işlenmesi için yeni bir takım eğitim materyallerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla öncelikle sanat eğitiminin gerekliliği, tarihi gelişimi gözden geçirilmiş, sanat tarihinin bilimsel bir disiplin olarak gelişimi ve inceleme alanları özetlenmiştir. Araştırmanın, örnek uygulamayı da içine alan bir eğitim materyali oluşturma aşamasına geçilmeden önce eğitim teknolojisinin son yıllarda incelediği ve önerdiği öğretim metodlarına değinilmiş; günümüzde meydana gelen hızlı teknolojik ilerlemelerinde etkisiyle ortaya çıkmış olan yeni eğitim-öğretim teknikleri ve bunlar içerisinde interaktif (etikleşimli) eğitim yöntemi ve bilgisayarın hangi konumda olduğu açıklanmıştır. Teknolojinin sunduğu imkanlar doğrultusunda, eğitim teknolojisinin de desteklediği yeni öğretim yöntemlerinin, öğrencinin derse olan ilgisini daha canlı tutabilecek etkin öğretim materyalleri oluşturulabileceği ortaya konmuş, pek çok hareketli ve durağan görsel malzemenin, sessel unsurların bir arada kullanılabildiği multi-media (çoklu ortam) materyalleri ile bireysel eğitimin de sınıf içerisindeki eğitimin de daha verimli kılınabileceği vurgulanmıştır. Bu amaçla lise programlarında yer alan sanat tarihi derslerinde uygulanılabileceği düşünülen, şu an mevcut olan ders müfredatına uygun olarak 'Rönesans Sanatı' ünitesiyle sınırlandırılmış örnek bir interaktif (etkileşimli) eğitim CD' si hazırlanmıştır.Hazırlanmış olan interaktif eğitim materyalinin içerisinde kullanılan görsel ve sessel unsurlar da ayrıca detaylı olarak açıklanmış böylelikle çoklu ortamda kullanılmakta olan bu malzemelerin de türleri, oluşumları ve teknik özellikleri tanımlanarak ortaya konulmuştur. Gelişmiş ülkelerin çoğunda bir süredir başarıyla uygulanmakta olan interaktif eğitim, internet üzerinden eğitim gibi ülkemiz için yeni sayılan öğretim yöntemlerinin sağlayabileceği faydalan göstermek bu araştırmanın. ve uygulama çalışmasının temel amacım oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this research, it is aimed to improve some sort of new education materials, to make the“History of Art”lessons, which has a very important role in art education, more effective and more interesting. With this aim, firstly the necessity of art education, its historical improvement have been investigated, improvement of art education as a scientific discipline and research areas has been summarized. Before forming an education material which has a sample application inside, education methods which education technology researched and recommended in recent years has been mentioned; and also, new education techniques formed with the effect of fast improvement -in today's technology and, the role of interactive education method and computers has been explained. In the direction of technology's opportunities, new education methods supported by education technology has proved that effective education materials which can get more attention from students for the lesson can be developed, it has also been stated that with the help of multi-media materials having animated and stable visual elements and mixable sound elements, individual education can be more effective than the education in class. With this aim, a sample interactive education compact disc limited with the“the art of Renaissance”lesson which is thought to be applied for the history of art lectures in high schools has been prepared.The visual and auditorial elements used in interactive education material have been explained in this way; kinds, formation and technical properties of these elements have also been stated. The fundamental aim of this research and sample interactive cd is to show the advantages of interactive education, education over the internet being applied in most of the developed countries, which is new for our country.