Sosyal Sigortalar Kurumu'nun mali yapısı ve yatırımları
  1. Tez No: 37367
  2. Yazar: JALE EKEBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
VI. ÖZET Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) 1946 yılından itibaren, sigortalılara ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere sigorta hizmetleri vermektedir. SKK'nın aktif sigortalı sayısı 1993 yılında 610.129 işyerinde, 3.976.202 kişiye ulaşmıştır. Buna karşılık aylık alanların sayısı 1.999.007 kişiye ulaşarak aktif sigortalıların pasif sigortalılara oram % 1.9 olmuştur. Kurumun finansman kaynaklan 4792 sayılı Kanunda belirtilmiştir. Bunların içersinde, en önemli finansman kaynağı olan işçi ve işveren primleri, menkul ve gayrimenkul gelirleri, para cezalarından doğan gelirler, bağışlar yeralmaktadır. Kanunda anılmakla birlikte, doğrudan uygulamada görülmeyen bir diğer gelir unsuru ise genel bütçeden yapılması öngörülen yardımlardır. Kurumun en önemli finansman kaynağı olan prim gelirleri 1993 yılında toplam gelirlerin %91'ini oluşturmuştur. Buna karşın Kurum sürekli bir prim tahsilatı sorunuyla karşı karşıya bulunmaktadır. Bunun nedeni, ödenmeyen primler için uygulanan faiz oranlarının çok düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum işverenlerin, primleri ucuz finansman kaynağı olarak kullanmasına yolaçmaktadır. Ayrıca kaçak işçi çalıştırmanın yaygın olması, prim gelirlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Kurum finansman yöntemi olarak fon oluşumunu sağlayan biriktirim (kapitalizasyon) yöntemini seçmiştir. Ancak uygulamada karma bir yöntem görülmektedir. SSK. kısa vadeli sigorta kollarında dağıtım (repartisyon) yöntemi, uzun vadeli sigorta kollarında ise biriktirim yöntemi uygulamaktadır. Fonlar, bir yıl içersinde elde edilen gelirlerden, giderlerin çıkarılmasından sonra ayrılan karşılıklardan oluşmaktadır. Kurumun uzun vadeli sigorta kollarının prim gelirleri karşılık ayrılmasında yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle her yıl kısa vadeli sigorta kollarının prim gelirlerinin fazlalık veren kısmı uzun vadeli sigorta kollarına aktarılmaktadır. Her yıl hesaplanan karşılıkların ayrılmaması, Kurum fonlarının etkisiz hale gelmesine yolaçmıştır. Karşılık aynlamamasımn temel nedeni, toplam gelirlerin cari giderleri karşılayamıyor 95olmasıdır. Cari giderlerdeki görülen artış hem enflasyonist etkiden, hem de siyasi otoritelerin politik amaçlı aldığı kararlardan kaynaklanmaktadır. Aktif-pasif sigortalı dengesini bozan erken emeklilik uygulaması, prim karşılığı olmaksızın ödenen sosyal yardım zammı ödemesi bu içerikli uygulamalar olmuştur. Sigorta fonunun güçsüz olması, yatırımları doğrudan olumsuz olarak etkilemektedir. Güvenlik, verimlilik ve likidite ilkeleri dikkate alınarak seçilen yatırım alanları 4792 saydı SSK Kanunu 'nda belirtilmiştir. Buna göre Kurum gelirlerini, milli bankalara, tahvillere ve gayrimenkullere yatırabilmektedir. Ayrıca yasayla Kuruma, şirket kurma ya da kurulu şirketlere ortak olma hakkı verilmiştir. Kurumun Kanunla belirlenmiş alanlar dışında yatırım yapması olanaklı değildir. Sigorta fonlarının doğru alanlara yatırılması Kurumun mali yapısını doğrudan etkilemektedir. Bunun yanısıra fonlar sosyal gelirlere karşılık oluşturma, sermaye oluşumu ve ekonomik amaçlı yatırımları artırma, ekonomik konjonktüre denge kazandırma, sosyal amaçlı yatırımları artırma fonksiyonları ile ekonominin geneli üzerinde bir etki yaratmaktadır. Sosyal Sigortalar Kurumunun yatırımları özellikle son üç yılda giderek azalmıştır. Bu. kısa vadede Kurumun mali yapısının olumsuz etkilenmesine, uzun vadede ise sigortacılık hizmetlerinin etkinliğini yitirmesine yolaçmaktadır. Mevcut idari yapısıyla finansman ve yatırım unsurlarını izleyen Kurum, bu yönden yetersiz kalmaktadır. Özellikle fonların yönetimi konusunda Kurumun özerk bir idari yapıya sahip olmaması, fonların verimli alanlara yönlendirilmesini engellemektedir. Çünkü Kurumun yatırımları ancak Kanunla belirlenmiş sınırlar içinde gerçekleştirilebilmektedir. 96
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY This thesis is a detailed examination of The Turkish Social Insurance Organisation (SSK) finance structure, system and investment including a consideration of the legal context. The important and interrelated aspects considered are: o Historical background o Insurance coverage o Insurance services o SSK financial system and law o Income from premiums o SSK finance structure o Funds and Investment Income o Management under State Control The Turkish Social Insurance Organization (SSK) gives insurance services to insured persons and their legal dependents since the year 1946. The number of active members of SSK reached 3.976.202 persons during 1993 in 610.129 business places. Against this, the number of persons receiving monthly salaries from SSK has reached 1.999.007; thus the ratio of active members to passive members has become 1.9 %. The financial sources of the Organization are specified in the Law No: 4792. Among the most important sources are the premiums of workers and employers, income from securities and real estates, income originating from penalties and donations. Although other income types are considered as an aid contribution to the SSK from the State General Budget, it is never realized directly. The premium incomes, the most important source of finance of SSK, formed 91 % of the total incomes for the year 1993. However SSK is facing premium collection problems continuously; the reason for this is due to the very low interest rates applied to the unpaid 97premiums. This causes the business enterprises to use the premiums as low cost financing sources. Also, illegal employment of workers, being a popular habit, affects the premium incomes adversely. The Organization has selected the capitalization method for providing fund formation, as a method of finance. However a mixed method is observed in the implementation. SSK applies redistribution method for short term insurance branches and accumulation method for long term insurance branches. Funds are formed from reserves obtained by deducting the expenses from the annual incomes. The premium incomes obtained from the long term insurance branches are inadequate for formation of reserve funds. For this reason, the excess part of premium incomes of short term insurance branches are transferred to long term insurance branches. The Organization's funds are not in an effective state becaues the calculated reserves, each year, are not appropriated. The main reason for not appropriating the required reserves is that the total income does not meet the current expenses. The increase in current expenses is due to both inflationary influences and politically oriented decisions taken by the political authorities. Examples to this situation are: early age applications of pensioning and the additional payment of social-aid to pensioners without a reserve account for it, both of which implementations aggravating the balancing of assets-liabilities relations for the insured. The weak state of the insurance fund affects directly the investments in an adverse way. The fields of investment to be selected with due consideration being given to factors such as security, efficiency and liquidity are indicated in the law No.4712. According to this law. the Organization invest in national bank deposits, bonds and immovables. Furthermore, the law has entrusted to the Organization form companies or to be a partner in the already established concerns. SSK can not make investments in areas outside those allowed by the law. 98Investments of the SSK to the right areas affect its financial structure directly. Alongside this, its general economy is influenced by formation of reserves to meet socially oriented incomes, formation of capital and increasing economically sound investments, gaining a balance in the economic conjuncture and increasing socially oriented investments. The investments of The Turkish Insurance Organization have decreased in the last three years. This results in affecting adversely the short term financial structure of the Organization and loosing the effectiveness of the insurance services in the long ran. SSK, with its present administrative structure in following up the finance and investment world, however remains ineffective in this respect. Specially, since the Organization is not an independent administrative body on the subject of fund management, directing the funds to efficient areas is prevented. This is due to the fact that, the investments of The Turkish Social Insurance Organization can only be realized in areas within the limits drawn by the law. The main conclusions are: o Lack of active membership o Identification of financial sources and problems in premium collection o Premium income inadequate for formation of reserve funds o Total income insufficient to meet current expenses T.C. YÜKSEKÖ?RETİM üOK-n o Weak fund adversely affecting investment ÛOKÜMMTASY0M MEB?".fe-tt o Constraints of current law o Limitations of state control system. 99