Öğretmenlerin iş başında yetiştirilmesi (Kahramanmaraş ili örneği)
On the job training of the teachers (Sample of Kahramanmaraş)
- Tez No: 113334
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN BURGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin iş başında yetiştiril meleriyle ilgili davranışların (rollerin), yöneticiler tarafından“hangi sıklıkla gösterilmesi gerektiğine”ve“uygulamada hangi sıklıkla gösterildiğine”ilişkin, yönetici ve öğretmenlerin görüşlerini belirlemektir. Öğretmenlerin iş başında yetiştirilmelerine yönelik yönetici görevlerinin neler olabileceğinin ve uygulamada neler yapıldığının belirlenmesi; kuram ve uygulama arasında köprü kurabilmek açısından önemlidir. Araştırma tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın evreni, 2000 - 2001 öğretim yılında, Kahramanmaraş ilinin 10 ilçe merkezinde bulunan ve müstakil müdürlüğü olan, toplam 113 resmi ilköğretim okulunda görev yapan, 1 13 ilköğretim okulu müdürü ve 3025 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi, her ilçeden o ilçenin bütün içindeki oranı da gözetilerek, evrenin özelliklerine göre seçilen 98'i yönetici ve 520'si öğretmen olmak üzere 618 denekten oluşmuştur. Bilgi toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Öğretmenlerin iş başında yetiştirilmelerine yönelik yönetici davranışlarının (rollerinin), yöneticiler tarafından“hangi sıklıkla gösterilmesi gerektiğine”ve“uygulamada hangi sıklıkla gösterildiğine”ilişkin yönetici ve öğretmenlerin görüşleri, frekans değerleri ve aritmetik ortalama olarak belirtilip, yorumlanmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalar,“t - testi”ve“tek yönlü varyans analizi”kullanılarak yapılmıştır. Farkların anlamlı olup olmadığı, a:.01 ve a:.05 düzeylerinde test edilmiştir. Elde edilen bulgulardan hareketle ulaşılan sonuçlar, şöyle sıralanabilir: 1) Öğretmenlerin iş başında yetiştirilmeleriyle ilgili davranışları, yöneticiler çok önemli algılamışlar ve bu davranışları,“her zaman”göstermeleri gerektiğini belirtmişlerdir. 2) Öğretmenlerin iş başında yetiştirilmeleriyle ilgili davranışları, öğretmenler de çok önemli algılamışlar ve bu davranışların yöneticiler tarafından“her zaman”gösterilmesi gerektiğini belirtmişlerdir.3) Öğretmenlerin iş başında yetişti rilmeleriyle ilgili davranışların yöneticiler tarafından hangi sıklıkla gösterilmesi gerektiği konusunda, yönetici ve öğretmenlerin görüşleri arasında fark vardır. Yöneticiler, öğretmenlerin iş başında yetiştirilmeleriyle ilgili davranışları, öğretmenlerin beklediklerinden daha fazla göstermeleri gerektiğini belirtmişlerdir. 4) Yöneticiler, öğretmenlerin iş başında yetiştirilmeleriyle ilgili davranışları, uygulamada“çoğu zaman”gösterdiklerini belirtmişlerdir. 5) Öğretmenler ise, öğretmenlerin iş başında yetiştirilmeleriyle ilgili davranışları, uygulamada yöneticilerin“çok nadir”gösterdiklerini belirtmişlerdir. 6) Öğretmenlerin iş başında yetiştirilmeleriyle ilgili davranışların yöneticiler tarafından uygulamada hangi sıklıkla gösterildiği konusunda, yönetici ve öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı fark vardır. Yöneticiler, öğretmenlerin iş başında yetiştirilmeleriyle ilgili davranışları, uygulamada öğretmenlerin algıladıklarından daha fazla gösterdiklerini belirtmişlerdir. Okullarda iş başında yetiştirme etkinliklerinin verimini arttırmak ve kurumsallaşmasını sağlayabilmek için; yönetici seçme ve atama sisteminin yeniden yapılandırılması, yöneticilerin hizmet içinde geliştirilmesi, mevzuatın daha esnek hale getirilmesi, denetim etkinliklerinin personeli yetiştirmeye odaklanması, uzman kuruluşlarla işbirliği yapılması, benzer araştırmaların daha geniş evrenlerde tekrar edilmesi ve iş başında yetiştirme etkinliklerinin uygulanması sırasında hangi engellerle karşılaşıldığının araştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of this research is to determine the school administrator and teacher opinions about“how frequent should the behaviors (roles) related to on-the- job training of teachers be displayed”and“how frequent they are actually displayed”by school administrators. The investigation of the administrative tasks concerning on-the-job training of teachers and the related implementation efforts is important for making connections between the theory and the practice. The research model was taken as a survey. The population of the research comprised 1 13 elementary school principals and 3025 teachers of 1 13 public elementary schools that arc separately administrated and arc within the 10 sub- provincial centers of Kahramanmaraş province, in 2001-2002 school year. The research sample was consisted of 618 subjects of whom 98 are administrators and 520 are teachers, who are selected from each sub-province according to the characteristics of the population by considering the ratio of sub-province to whole. A questionnaire developed by the researcher was used as a data collection means. The opinions of teachers and school administrators regarding the extent to which administrators should display and they actually display the behaviors (roles) related to on-the-job training of teachers are tabulated frequencies, and interpreted. The between-groups comparisons were performed by using“t-test”and“one way analysis of variance.”The significance levels for the differences were taken a=.01 and tt=.05. The concluding remarks arrived at from the findings could be summarized as follows: I) School administrators perceived the behaviors relat to on-the-job training of teachers as very important and reported that these behaviors should be displayed“always”.IV 2) Teachers also perceived the behaviors relat to on-the-job training of teachers as very important and reported that these behaviors should be displayed by school administrators“always”. 3) There is a significant difference between the opinions of teachers and school administrators concerning the extent to which administrators should display the behaviors related to on-the-job training of teachers. School administrators reported that they should display the behaviors related to on-the-job training of teachers al a higher degree than teachers expected. 4) School administrators reported that they actually display the behaviors related to on-the-job training of teachers“often.”5) Teachers reported that school administrators actually display the behaviors related to on-the-job training of teachers“seldom.”6) There is a significant difference between the opinions of teachers and school administrators concerning the extent to which administrators actually display the behaviors related to on-the-job training of teachers. School administrators reported that they actually display the behaviors related to on-the-job training of teachers at a higher degree than teachers perceived. In order to provide efficiency and the institutionalization with on-the-job training activities in schools; restructuring the school principals selection and appointment system, in-service development of school principals, increasing the flexibility of the legislation, focusing the supervisory activities towards staff development, collaboration with the professional organizations, replication of similar research in broader populations, and examination of the obstacles to implementation of the on-the-job training activities were recommended.