Kısa cevaplı ve çoktan seçmeli maddelerin '1-0' ve ağırlıklı puanlama yöntemleriyle puanlanmasının testin psikometrik özellikleri açısından incelenmesi
Analysis of short-answered and multiple-choice items scored via '1-0' and weighted scoring methods according to psychometric characteristics of tests
- Tez No: 113341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GELBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kısa cevaplı ve çoktan seçmeli test maddelerinin“1-0”ve ağırlıklı puanlama yöntemleriyle puanlanması durumunda testin psikometrik özellikleri incelenmiştir. Araştırma, 2001-2002 öğretim yılı bahar döneminde Ankara ve Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği ve Rehberlik ve Psikolojik Danışma bölümlerinde okuyan 316. I.sınıf öğrencisinden toplanan verilerle yapılmıştır. Uygulamada, sözcüklerle düşünme ve akıl yürütme yeteneğini belirleme amacıyla hazırlanmış 42 maddeden oluşan biri çoktan seçmeli, diğeri kısa cevaplı iki sözel yetenek testi kullanılmıştır. Kısa cevaplı sözel yetenek testi çoktan seçmeli teste dayalı olarak oluşturulmuştur. Uygulamada ilk önce çoktan seçmeli test, daha sonra kısa cevaplı test kullanılmıştır. Uygulamalardan elde edilen veriler, her bir test türü için önce“1-0”puanlama yöntemiyle, daha sonra madde güçlük indekslerine bağlı ağırlıklı puanlama yöntemiyle (1-pj) ve son olarak da, hem madde güçlük indekslerine hem de madde ayırıcılık gücü indekslerine bağlı ağırlıklı puanlama yöntemiyle [(l-pj)rjx] puanlanmıştır. Farklı puanlama yöntemlerinin kullanıldığı testlerin özellikleri, hem kendi içlerinde, hem de karşılıklı olarak incelenmiştir.“1-0”puanlama yönteminin kullanıldığı durumda; güvenirlik ile ilgili karşılaştırmalarda kısa cevaplı testin çoktan seçmeli testten üstün olduğu, madde ayırıcılık gücü indeksleri ile ilgili karşılaştırmalarda ise kısa cevaplı ve çoktan seçmeli test maddeleri arasında manidar bir farklılık olmadığı, ancak madde istatistikleri incelendiğinde, kısa cevaplı testte yer alan maddelerin ayırıcılık gücü indekslerinin çoktan seçmeli testte yer alan maddelerin ayırıcılığından yüksek olduğu görülmektedir.“1-0”puanlama yöntemi ve ağırlıklı puanlama yöntemlerinin [(1-pj) ve [(1-Pj)rjx] kullanıldığı durumda, geçerlik ile ilgili karşılaştırmalar; çoktan seçmeli testin kısa cevaplı testten üstün olduğunu, ancak bu farklılığın manidar olmadığını,diğer bir deyişle, üç farklı puanlama yönteminin test geçerliğine aynı etkide bulunduğunu göstermiştir. Kısa cevaplı ve çoktan seçmeli testlerden elde edilen test puanları incelendiğinde, hem kendi içlerinde hem de karşılıklı olarak üç farklı puanlama yönteminin [“1-0”, (1-pj) ve [(l-pj)rjX]] kullanıldığı tüm durumlarda; kısa cevaplı ve çoktan seçmeli testlerden alınan puanlar arasındaki ilişkinin anlamlı olduğu, bununla birlikte çoktan seçmeli testten alınan puanların kısa cevaplı testten alınan puanlardan yüksek olduğu görülmüştür. Bu araştırmanın bulguları; kısa cevaplı ve çoktan seçmeli test maddelerinin üç farklı puanlama yöntemiyle puanlanmasının, test özelliklerinde bir farklılığa neden olmadığını göstermiştir. Araştırmanın sonuçlarına dayalı olarak; farklı sınıf düzeylerinde ve farklı örneklem gruplarıyla çalışmalar yapılması, farklı madde istatistiklerinin kullanıldığı ağırlıklı puanlama yöntemlerinin madde ve test istatistikleri üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması ve ağırlıklandırılmış puanlarda şans başarısının etkisinin incelenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of this research is to determine the psychometric characteristics of tests in case of scoring short-answered and multiple-choice items by the methods of (a) conventional scoring, (b) weighting by item difficulty and (c) weighting by item difficulty and item discrimination. This study was carried out in Ankara and Hacettepe Universities on 316 first year students attending the departments of Elementary Education and Counseling and Guidance in spring semester of the academic year 2001-2002. In this study, two ability tests of 42 multiple-choice and 42 short-answered items dealing with verbal ability and reasoning were constructed. The short-answered verbal ability test was formed based on the multiple-choice test. In administration, firstly the multiple- choice test and then the short-answered test was given. For each type of the tests, the collected data was scored by using three scoring methods separately. The first scoring method was conventional scoring (“1-0”), the second one was weighting items by item difficulty indices [(l-p,-)], and the last one was weighting items by item difficulty and item discrimination indices [(l-pj)ijX]. The characteristics of the tests scored by different scoring methods were examined comparatively. The research findings showed that; in case of using conventional scoring method, the comparisons relevant to test reliability resulted in superiority of short- answered ability test and in terms of item discrimination, there was no significant difference between the item discrimination indices of multiple-choice and short- answered items. However; if the item statistics are examined, it is seen that the item discrimination indices of the short-answered items are higher than those of the multiple-choice items. In case of using conventional and weighted scoring methods, the comparisons related to test validity indicated that the multiple-choice test is superior to the short- answered test, but the difference between the validity values of two ability tests wasnot significant. In other words, all three scoring methods did the same effect on test validity. The comparisons relevant to the test scores obtained from the two tests showed that the relationship between the test scores were significant, furthermore; the test scores obtained from the multiple-choice test had higher values than the test scores obtained from the short-answered test. The research results indicated that these three scoring methods caused no difference in psychometric characteristics of the tests. Some recommendations were developed leaning against the findings obtained through this research, such as, further research should be constructed in different grades with different samples, the other item scoring methods based on different item statistics should be compared in terms of item and test statistics and the effects of guessing on weighted scoring methods should also be tried.