Yalnızlaşan insan ve resimsel çözümlemeleri
The Isolation of the human being and explanations by painting
- Tez No: 113356
- Danışmanlar: DOÇ. HÜSNÜ DOKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Sosyal bir varlık olan insan, sevmek, sevilmek, paylaşmak, toplumun bir parçası olduğunu hissetmek istemektedir. Teknolojik gelişmelerle birlikte bu istekler kesintiye uğramış, kent yaşantısının yorucu ve monoton temposu içinde boğulan insan, yalnızlık kıskacına girmiştir. Yalnızlık, insan umudunun önüne geçmiş ve onu psikolojik ve sosyolojik olarak etkileyerek yaşamını zorlaştırmış, önü alınmaz sorunlara yol açmıştır. Bu araştırmada olması arzulanan durum ile var olan psiko- sosyal durumun insan üzerinde yarattığı erozyon üzerinde durulmuştur. Yalnızlığın sanatçı yaşantısına ve eserlerine olan olumlu-olumsuz etkileri incelenmiş, figüratif eğilimli ekspresyonist ressamların (Van Gogh, Schiele, Munch, Kirchner, vb.) 20. yy.' in hemen başlarında teknolojinin yalnızlaştırdığı insan tiplerini sanat yoluyla ele alarak, çağın önemli bir sorunu olan yalnızlığı ortaya koydukları görülmüştür. Araştırmaya konu olan "yalnızlaşan insan0 teması figüratif eğilimli ifadeci bir yaklaşımla ele alınmış, günümüz yalnız insan tiplemeleri ve ruhsal durumu akrilik boyadan yararlanılarak resmedilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The human who is a social being wants to love, be loved, share and to feel that he is a part of the society. These demands are interfered by the technological developments and the human, who is under the pressure of the tiring and monotonous tempo of the urban life, has been pushed into loneliness. Loneliness has passed in front of the human hope, has made his life harder by effecting him psychologically and sociologically and has caused unavoidable problems. In this research, the desired situation and the effects of the existing psycho-social situation on the individual are mentioned. The positive and negative effects of loneliness to the life and works of artists have been examined and It has been seen that expressionist artists who have figurative tendency (such as Van Gogh, Schiele, Munch, Kirchner, etc.) have used the lonely human types on their works of art which were alienised by the technology in the begining of the 20th century and that they exposed the loneliness which Is one of the Important problems of the century. The theme of“the human becoming more alone”which is the subject of this research has been taken from the expressionist aspect and the lonely individual types and his psychological situation has been drawn by using acrilic paints.