Modern Türk romanında insan-nesne ilişkileri
Human-object relations in modern Turkish novel
  1. Tez No: 930016
  2. Yazar: YUNUS ALICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÖRENEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
İnsanlık tarihine bakıldığında en başından günümüze insanın her daim nesnelerle ilişkili olduğu dikkat çeker. Nesnelerin tarihi, uygarlık tarihiyle eş zamanlı ilerler. Başlangıçta hayatını kolaylaştırmak adına ihtiyaçları odağında nesnelere gereksinim duyan ve onları üreten insan, zaman içerisinde nesnelere farklı anlam ve işlevler yükler. Ürettiği nesneler, insanın davranış ve yaşam biçimini de şekillendirir. İnsanın nesnelere duyduğu ihtiyaç çağlar içinde artarken, nesneler karşısında kendisini kontrol etme yetisi azalır. Dolayısıyla zaman içerisinde insan, kendi eliyle ürettiği nesnelerin egemenliği altına girer. Hayatın merkezinde ve insanla doğrudan ilişkili olan nesneler, roman türünde reel dünyaya paralel bir biçimde insanla birlikte yer alır. Romanlarda nesnelerin kullanımı çeşitli amaç ve işlevlerin sağlanması adına gerçekleşir. Yazar/anlatıcı, mekân tasvir etme, kurmaca kişilerin statülerini yansıtma, dönemlerin ilgi alanları ve modayı sunma, belirli çağrışım imkânları yaratma, kurgudaki aksiyonu belirleme gibi amaçlarla nesneleri kullanır. Modernitenin getirilerine alışıldık güzellemelere karşın modernizm çatısı altındaki romanda modernite, ifade ettiği bütün çağrışımlarla karşı çıkılan bir unsur olarak yer alır. Yabancılaşan ve yalnızlaşan birey, birçok bakımdan kurmaca âlemde işlenirken, onun nesnelerle münasebeti de kurguda anlamlı bir yer bulur. Öznenin nesneyle kurduğu ilişki türleri, modernist romanda çeşitli açılardan işlenir.“Modern Türk Romanında İnsan-Nesne İlişkileri”adlı bu çalışmada insanın eşyayla kurduğu ilişkinin modernist Türk romanına yansımaları ele alınması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
When we look at the history of humanity, it draws attention that human beings have always been related to objects from the very beginning to the present day. The history of objects progresses simultaneously with the history of civilisation. In the beginning, man, who needs and produces objects in order to facilitate his life, attributes different meanings and functions to objects over time. The objects they produce also shape human behaviour and lifestyle. While man's need for objects increases over the ages, his ability to control himself in the face of objects decreases. Therefore, over time, man comes under the sovereignty of the objects produced by his own hand. Objects, which are at the centre of life and directly related to human beings, take place together with human beings in the novel genre in parallel with the real world. In novels, objects are used for various purposes and functions. The author/narrator uses objects for purposes such as depicting space, reflecting the status of fictional people, presenting the interests and fashions of the periods, creating certain associative possibilities, and determining the action in fiction. Despite the usual celebrations of the benefits of modernity, in the novel under the umbrella of modernism, modernity takes place as an element that is opposed with all the connotations it expresses. While the alienated and isolated individual is treated in the fictional world in many respects, his relationship with objects also finds a meaningful place in fiction. The types of relationship that the subject establishes with the object are treated from various angles in the modernist novel. In this study titled 'Human-Object Relations in the Modern Turkish Novel', it is planned to discuss the reflections of the relationship between human beings and objects in the modernist Turkish novel.