Para ikamesi, politik etkileri ve Türkiye için bir ampirik çalışma
Currency substitution, policy implications and an empirical study for Turkey
- Tez No: 113357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL KÜÇÜKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
ÖZET Para ikamesi en genel anlamıyla, yurt içi yerleşiklerin yabancı paraya yönelttikleri talep olarak tanımlanmaktadır. Para ikamesi ticari gereksinimlerin dışında, makroekonomik istikrarsızlıkların bir sonucu olarak ortaya çıkıyorsa, konunun ciddi olarak incelenmesi gerekmektedir. Para ikamesi ekonomik bir problemin yansıması olarak ortaya çıkmasına bağlı olarak ekonomi politikalarının oluşturulmasında ve yönlendirilmesinde bir problem oluşturmaktadır. Dolayısıyla para ikamesinin yaşandığı bir ülkede para ikamesi gözönünde bulundurulmadan oluşturulacak politikaların amacına ulaşabilmesi oldukça güç olmaktadır. Para ikamesi ilk kez para talebi öngörülerinin tutturulamaması sonucu dikkat çekmiş ardından boyutları genişleyerek para talebi, döviz kuru, senyoraj gelirleri gibi konular içinde tartışılmaya başlanmıştır. 1970'li yıllarda para talebindeki istikrarsızlıkların nedeni olarak finansal yenilikler ve para ikamesi gösterilmiş Latin Amerika ülkeleri için para talebi tahminlerinde yabancı para getirişinin içerilmesinin öngörülerin tutarlılığını arttırdığı görülmüştür. Ardından çalışmalar geçiş süreci yaşayan Doğu Avrupa ülkeleri ile yüksek enflasyon yaşayan diğer ülkelere doğru yayılım göstermiştir. Konunun aynı zamanda rekabet eden paralan da ilgilendirmesi Avrupa Birliği ülkelerinde, para ikamesinin doğal bir eleminasyon süreci yaratarak Avrupa para birimini yaratabileceği tartışmalarına yol açmıştır. Bu çalışmada konu ile ilgili kavramsal tartışmalar detaylı biçimde ele alınarak politik, teorik ve deneysel olarak nasıl şekillendiği incelenmektedir. Konunun para politikaları üzerindeki etkileri; para talebi, döviz kuru, senyoraj gelirleri üzerindeki etkilerle birlikte ele alınmaktadır. Son bölümde, Türkiye'de para ikamesi sürecinde asimetrik bir yapının bulunup bulunmadığına yönelik olarak takoz (ratchet) değişkeninin etkileri incelenmiş ve para ikamesinin asimetrik bir yapıya sahip olduğu; geçmiş dönem etkilerin cari dönemde devam ettirildiği ve para ikamesinin sürekli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Currency substitution is described in general as a demand for foreign money of domestic residents. If currency substitution beyond the commercial needs appears of macroeconomic disturbance, it has to be investigated seriously. While currency substitution appears as a result of macroeconomic problems, at the same time it is very important phenomenon which affects the economic policy making and directing. So it is not possible to trust the policies which currency substitution is not thinking about. Currency substitution is being first attention while the money demand function foresights couldn't be fitted and then its dimension has grown up and complicated with money demand, exchange rates and seignorage revenues subjects. It has seen that, in the early empirical investigation about Latin Americas, the inclusion of rate of return of foreign money has improved the function foresights. The other investigation has spread to the transition economies like East European countries and former eastern block countries. The relationship between currency substitution and competing money subjects took the discussion to the other route. In the investigations about European Union countries, currency substitution has been discussed thar it could serve the constitution of European Union money as a natural elemination prosedüre of European monies. In this thesis, currency substitution has been discussed comprehensively in the concept and discussed how it is planned as political and empirical implications. The effects of this subject on the monetary policies has taken together with the effects of on the money demand, exchange rate and seignorage. In the last chapter, whether ratchet variable has effects on currency substitution process in Turkey and the moving together of currency substitution and ratchet variable has shown. And it has shown that past value of currency substitution has effects on current currency substitution and currency substitution lasted process.