G.E. Moore'un etik görüşü üzerine bir inceleme
An Inquiry on Moore's ethics
  1. Tez No: 113388
  2. Yazar: SONGÜL ŞEDUH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL DEMİRDÖVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada Moore'un etik görüşü incelenirken; bir yandan onun utilitarism akımı içindeki yeri, öte yandan da kendi bilgi görüşü ile etik görüşü arasındaki ilgi gösterilmeye çalışılmıştır. Moore, kendi utilitarist görüşünü, kendinden önceki bazı filozofları ve çağdaşlarını eleştirerek ortaya koyar. Bentham ve Mill'i“doğalcı yanılgı”ya düşmekle eleştirir. Onlarda doğalcı yanılgı olarak gördüğü şey hedonismdir. Doğalcı yanılgı, tanımlanamaz bir kavram olan“iyi”nin tanımlanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Hedonism, iyiyi“haz”olarak göstermiş, dolayısıyla iyi'yi tanımlamaya girişmiştir. Oysa iyi, Moore'a göre tanımlanamaz, gösterilemez. Moore, iyiyi bir nesne gibi tanımlamaya çalışanları eleştirir. Moore iyi nedir sorusuna,“iyi iyidir”ya da“iyi şeylerin iyi olmaları dışında başka herhangi bir özellikleri yoktur”yanıtını verir. Moore'un ödev görüşünde de utilitarismin etkisi görülür. Erdemi şöyle tanımlar:“Diğer olanaklı alternatiflerden daha çok iyi yaratacak eylem”. Bir eylemin ödev olup olmadığını belirlemek için, diğer durumların ne olduğunu; etkilerini ve ne olacağını bilmek önemlidir. Söz konusu eylemin kendi değerini ve sonuçlarının değerinin derecesini göz önünde bulundurmak gerekir. Ancak ona göre,“Herhangi bir eylemin en fazla değeri yaratabileceğinden asla emin olamayız.”Dolayısıyla ona göre etik, bize bir ödev listesi veremez (Moore 1967: 149). Moore, ahlâk yönünden“doğru”olan eylemi, diğer alternatif eylemlere göre daha fazla yarar sağlayan eylem olarak anlar. Doğrulukla, iyinin artırılması arasında bir bağlantı kurar. Bir eylemin doğruluğu, o eylemin hazzı artırmasına bağlıdır. Utilitaristler bu önermenin akla gelebilecek bütün durumlarda doğru olduğunuIll savunurlar. Doğrulukla, iyinin artırılması arasındaki bu ilişki, bir matematik önermesi kadar kesindir. Moore eylemi, onun getireceği yarar, iyi şey veya mutluluk açısından ele alır. Kendisi bu konuda herhangi bir örnek vermese de, bir eylemin, getireceği yarar göz önünde tutularak yapıldığı, yapılması gerektiği düşüncesi oldukça tartışmalıdır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, which is based on Moore's view of ethics, it is attempted to indicate his position in the utilitarism flow. Moore puts forward his own utilitarist view by criticizing some of the philosophers earlier than himself and some of his contemporary philosophers. He criticizes the utilitarism of Bentham and Mill and blames them to fall into a naturalistic fallacy. He challenges the hedonism that he considers as a naturalistic fallacy. Naturalistic fallacy occurs with the definition of“good”which is an indefinable concept. Hedonism argues that the best thing is“the pleasure”and thus demonstrates the good as the pleasure. However, the good can neither be defined nor demonstrated. He criticizes those who attempt to define the good as an object. Moore replies the question“What is good?”as“good is good”or“good things does not have any other particulars except being good.”In Moore's view for duty, there are the traces of utilitarism. He defines merit as follows:“The action that will create better good than the other possible alternatives”. In order to determine whether an action is a duty or not, it is significant to know what the other circumstances are, what their impacts are, and what their results would be. It is required to consider both the value of such action itself and the degree of the value of its results as well. However, by stating that“we can never be sure that an action will create the maximum value”, he emphasizes that there is not an action that we can refer to a duty. Therefore, ethics cannot provide a list of duties. Moore defines the action that is right in terms of ethics as an action that yields more benefits and goods when compared to the other alternative actions. There is a correlation between the rightnessand improvement of good. The Tightness of an action depends upon its increasing pleasure. Utilitarists often argue that this preposition is true for all kinds of circumstances likely to be considered. The correlation between Tightness and increasing pleasure is as explict as the preposition“two times two equals four”. Moore discusses an action from the point of view of the utility, good thing or happiness likely to be provided by that action. Although he does not give a specific example in this issue, it seems that it is quite problematic to conduct an action by considering the utility to be provided by the action.