Ayanzade Namık Ekrem -Hayatı, sanatı, eserleri-
Ayanzade Namık Ekrem -His life, art, works-
  1. Tez No: 113399
  2. Yazar: YUNUS AYATA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABİDE DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 399
Özet
m ÖZET Namık Ekrem, EL Meşrutiyet öncesi ve sonrasının karmaşık ortamında yaşamış, hem eserleriyle hem de basın-yayın faaliyetiyle memleket meselelerine kafa yormuş, zamanın ve dostlarının vefasızlığına uğramış bir Türk aydınıdır. O, gerek şairliğiyle gerekse fikirleriyle birinci dereceden bir şahsiyet olarak değerlendirilemese de ihmal edilmemesi gereken bir şahsiyettir. O ve onun gibiler hakkında yapılacak çalışmalarla Türk edebiyatı tarihinin doğru ve eksiksiz bir şekilde yazılması mümkün olabilecektir. İşte bu çalışma, söz konusu eksikliği gidererek, Namık Ekrem ile onun dil ve edebiyata ait eserlerinin Türk dili ve edebiyatı tarihindeki yerini tespit etmek amacıyla yapılmış; fakat Namık Ekrem'in daha iyi bilinmesi için onun dil ve edebiyat sahası dışında kalan faaliyetleri de tanıtılmıştır. Namık Ekrem'in hayatı, sanatı ve eserlerini ihtiva eden bu çalışmanın ilk kısmında devrin sosyal ve siyasî yapısı analiz edilmiş; ayrıca basın-yayının içinde bulunduğu durum ve basının tarihî gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. Kaynaklarda hakkında bilgi bulunmayan Namık Ekrem'in hayatı, sanatı, dil, edebiyat ve eğitimle ilgili görüşleri incelenmiş; eserlerinden yola çıkılarak, yazarın hayat hikâyesi kurulmuş ve yine eserleri temel alınarak dil, edebiyat ve eğitimle ilgili görüşleri değerlendirilmeye çalışılmıştır. 40 civarında eser veren Namık Ekrem'in bulunabilen eserleri, tek tek ele alınarak tanıtılmış; ayrıca şairin kitaplarına giren şiirleri, nazım birimi ve şekil, vezin ve kafiye bakımından değerlendirilmiştir. 4 dergi, 3 gazetenin yayımlanmasına katkıda bulunan ve bir çok gazete ve dergide şiir ve yazılarıyla görülen Namık Ekrem'in basın-yayın faaliyeti de çalışmanın kapsamına alınmıştır. Namık Ekrem'in çıkardığı dergiler değerlendirildikten sonra dergideki şiir ve yazıların yazar ve konu adına göre dizinleri verilmiş; çıkardığı gazeteler incelendikten sonra, şiir ve yazılarının künyeleri sıralanmıştır. Şiir ve yazılarıyla katkıda bulunduğu dergi ve gazetelerse kısaca değerlendirilmiş ve sonra da şiir ve yazılarının dizinleri verilmiştir. Namık Ekrem'in yayımladığı dergi ve gazeteler, onun basın-yayın faaliyetinin daha iyi anlaşılabilmesi için mümkün olduğu kadar geniş incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Namık Ekrem lived in chaotic environment of pre end post of the II. Meşrutiyet, and he dealt with the country problems by means of both his studies and mediatic activities. He is a kind of Turkish literary figure who is under the influence of his friends' and his periods' unfriendship. Although he is not considered as a first and top figure in Turkish literature by both his character and his opinion, he is one of the significant persons that can not be disregarded. It will be realized to write history of Turkish literature correctly by the studies on him and the people similar to him. This study is aimed to determine Namık Ekrem's position and his studies on Turkish language and literature by analyzing all his works of art. However, we included Namık Ekrem's studies which are outside language and literature in order to understand him better. In the first part of the study, Namık Ekrem's life, his studies, social and political structure of his period are analyzed. Furthermore, we included additional information on the situation in which the media exist and the historical progress of the media is dealt with detailedly. Namık Ekrem's life, which is not dealt with detailedly in the sources, is analyzed together with his works of art and studies. We also analyzed his claims on literature and education and his personal life basing on his studies. We tried to introduce, in this study, his available studies one by one. Although Namık Ekrem's work of arts are about 40, we could not reach all of his studies because of unavailability. Moreover, his poems and the morphological structure of his poems, and their shape and rhymes are evaluated. Namık Ekrem's mediatic activities are also dealt with in this study. By the way, he contributed 4 journals and 3 newspeapers and wrote poems and essays for several newspapers and journals. We added and index of the poems by poem, author, subject after analyzing the newspapers which he himself published. The journals and newspapers to which he contributed by his poems and essays are organized. The journals and newspapers which are published by Namık Ekrem are dealt with as extensively as possible because we aimed that he and his mediatic activities should be understood better.