Haftalık Musavver Malûmat-ı Nafia Mecmuası (tahlili fihrist ve inceleme)
The weekly Magazine Musavver Malûmat-i Nafia (the analysis of index and study)
- Tez No: 211946
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Musavver Malûmat-ı Nafia, Süleyman Tevfik tarafından 26 Subat 1914-30 Temmuz 1914 tarihleri arasında stanbul'da haftalık olarak 23 sayı çıkarılmıs bir dergidir. Mecmuamızın ilk sayfasında fennî, ilmî, içtimaî, edebî, iktisadî oldugu belirtilmektedir. Mesul müdür olarak Süleyman Tevfik ve Namık Ekrem gösterilmistir. Memleket insanını egitmeyi amaçlayan 23 sayılık dergi az da olsa bu amacına ulasmıstır. Yazılar bu hadefe yönelik olarak sosyal ve toplumsal konularda yazılmıstır. Dergide yer alan edebî metinlerin çogu siirdir. Bu siirlerin çogu yeni yetisen sairlere fırsat verme amacıyla yayınlanmıstır. Mecmuamızın yazarları arasında su edipler vardır; Ahmet Hilmi [Filibeli], Ahmet Resat, Ali Sevket, Behiye Tahsin, Burhan Cahit [Morkaya], Cenap Muhittin, Ebu Süreyya Sami, Emin Haki, Emir Hilmi, Hakkı Süha [Gezgin], Hasan Fikret, Hasan Tahsin, H. Rahmi, bni Arif Nizamettin, bni Mevlana Hasan Sait, Kemal Kâmi, Namık Ekrem [Ayanzade], Nazım Necdet, Orhan Mithat [Barbaros], Recep Kemal, Rıdvan Mehrî, Sabiha [Sertel], Seyyit Abdullah [Özenbaslı], Yusuf Ziya [Ortaç], Ziyaettin Bedii.
Özet (Çeviri)
The Magazine ?Musavver Malûmat-ı Nafia? Summary: Musavver Malûmat-ı Nafia is a magazine published by Süleyman Tevfik between years 26 February 1914-30 July 1914, weekly as twentythree numbers, in Istanbul. In the sentence of under topic it describes itself as ?scientific, philosophical, social and literary treatise. Süleyman Tevfik and Namık Ekrem have shown as manager (director). Twenty-three numbers magazine aimed to educate people of the country so it achieved its aim as possible as. All writings are towards this aim in the subjects of social and societal. Most of the literary texts in the journal are poetry. Publishing aim of these poetries is to give opportunity for the new writers. Among the writers of the journal: Ahmet Hilmi [Filibeli], Ahmet Resat, Ali Sevket, Behiye Tahsin, Burhan Cahit [Morkaya], Cenap Muhittin, Ebu Süreyya Sami, Emin Haki, Emir Hilmi, Hakkı Süha [Gezgin], Hasan Fikret, Hasan Tahsin, H. Rahmi,bni Arif Nizamettin, bni Mevlana Hasan Sait, Kemal Kami, Namık Ekrem [Ayanzade], Nazım Necdet, Orhan Mithat [Barbaros], Recep Kemal, Rıdvan Mehrî, Sabiha [Sertel], Seyyit Abdullah [Özenbaslı], Yusuf Ziya [Ortaç], Ziyaettin Bedii.