Yapılandırmacı öğrenme yaklaşımının duyuşsal ve bilişsel öğrenme ürünlerine etkisi
Effects of constructivist learning approach on affective and cognitive learning outcomes
- Tez No: 113407
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELEK DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu araştırmanın amacı yapılandırmacı öğrenme ortamının duyuşsal ve bilişsel öğrenme ürünleri üzerindeki etkisini saptamaktır. Çalışmada yapılandırmacı ve geleneksel sınıflardaki öğrencilerin temel ve üst düzey öğrenmeler ile problem çözme becerilerindeki erişi ve kalıcılık puanlan arasında anlamlı farklar olup olmadığı karşılaştırılmıştır. Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi, Çocuk Gelişimi ve Okulöncesi Eğitimi Öğretmenliği Bölümünden 89 öğrenci deney ve 91 öğrenci kontrol grubunda yer almıştır. Buna göre çalışma grubu 2 deney 2 kontrol sınıfı olmak üzere 180 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmada hem nicel (denk olmayan kontrol gruplu öntest- sontest deseni, temel ve üst düzey öğrenme testleri, problem çözme senaryoları) ve hem de nitel (yapılandırmacı ve geleneksel öğrenme ortamlarında yapılan gözlemler, her iki gruptan öğrencilerle görüşme ve deney grubu öğrencilerinin yazdığı öğrenme günlükleri) araştırma teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama aşaması, Gelişim ve Öğrenme dersi 2001-2002 öğretim yılı birinci döneminde 14 hafta sürdü. Deneysel uygulama öncesinde temel ve üst düzey öğrenme testleri ile problem çözme senaryosu ön test olarak uygulandı. Derste kontrol grubunda geleneksel öğrenme yaklaşımı, deney grubunda yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı kullanıldı. Yapılandırmacı öğrenme sınırlarındaki öğrenciler küçük heterojen gruplarda problem çözme senaryoları ve eleştirel düşünme sorulan üzerinde çalıştılar. Ölçme araçları, deney sonrasında son test amaçlı ve deneysel işlemden 10 hafta sonra bilişsel öğrenme ürünlerinin kalıcılığını belirlemek için tekrar uygulandı. Yapılandırmacı öğrenme sınıflarındaki öğrenciler her hafta öğrenme günlükleri tuttular. Dönem sonunda hem deney hem de kontrol grubundan 30'ar öğrenci ile beşer kişilik gruplar halinde görüşmeler yapıldı. Ayrıcageleneksel ve yapılandırmacı sınıflardaki öğrenme ortamına ilişkin gözlem notlan tutuldu. Nicel veriler frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız gruplar için t testi, bağımlı gruplar için t testi teknikleri ile, nitel veriler ise içerik analizi tekniği kullanarak çözümlenmiştir. Çalışmanın sonunda yapılandırmacı öğrenme ortamlarındaki öğrenenlerin dersten daha fazla zevk aldığı, öğrenme etkinliklerine daha istekle katıldığı, kendine daha fazla güvendiği, daha fazla işbirliği yaptığı, diğer arkadaşlarının görüşlerini dinlediği ve saygı duyduğu görülmüştür. Yapılandırmacı ve geleneksel öğrenme sınırlarındaki öğrencilerin üst düzey öğrenmeleri erişi ve kalıcılık puanlan ile problem çözme becerisi erişi puanlan arasında yapılandırmacı sınıflar lehine anlamlı farklılıklar vardır. Bunun yanında deney ve kontrol gruplarının temel düzey öğrenme erişi ve kalıcılık puanlan ile problem çözme becerisi kalıcılık puanlan arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı öğretmen adaylarının yalnızca üst düzey öğrenmelerinde değil, eğitim felsefelerinde de anlamlı değişikliklere yol açmıştır. Bu nedenle araştırmanın sonunda eğitim fakültelerindeki derslerin öğrenciyi merkeze alan ve bilgiyi etkili bir biçimde yapılandırmaya olanak tanıyan yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı ile işlenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the effects of constructivist learning environments on learners' affective and cognitive learning outcomes. In this study were compared whether there are significant differences between students' achievement and retention scores on their basic and high levels of learning and problem solving skills in traditional and constructivist classrooms. 89 students in experimental group and 91 students in control group from Gazi University, Vocational Educational Faculty, The Department of Child Development and Preschool Education Teaching participated in this study. The study group which are divided in two experimental and control groups comprises of 180 students in total. Both quantitative (pre-test post-test design with control group, basic and higher level of learning tests, problem solving scenarios) and qualitative research techniques (observations made in both constructivist and traditional environments, interviews with both group students and learning diaries kept by experimental group students) were used. The practicing stage of the study lasted for 14 weeks in the first semester of the 2000-2001 academic year in the Development and Learning course. Basic and high level of learning tests and problem solving scenario were used before the experimental study as a pre-test. Additionally, traditional learning approach in control group and constructivist learning approach in experimental group were treat in course. Students in constructivist classes worked in small, heterogeneous groups on problem solving scenarios and critical thinking questions. Measurement test were readministreted after the experimental study as post-test and 10 weeks after the study to reveal the retention of cognitive learning outcomes. Learning diaries were kept by the students in constructivist classrooms for each lesson. 30 students with groups of5 students, which both group were interviewed at the end of the study. Classroom observations were also made to take notes about the learning environment in traditional and constructivist classes. Analysis of the quantitative data includes the calculation of frequencies, percentiles, means, standart deviations, independent sample t test, dependent sample t test. In the analysis of the qualitative data, content analysis technique were also used. The result of the study showed that learners expressed more enjoyment of course, more willingly participated in learning activities, demonsrated more confidence, showed greater cooperation among themselves, listened to and respected each other's ideas in constructivist learning environments. The quantitative results ot the study indicated that there were significant differences in favour of the constructivist classroom groups in their achievement on high level of learning and their retention and problem solving skills while there was not significant differences found among these groups' achievement on basic level of learning, their retention and problem solving skills retention. Constructivist learning approach led to the meaningful changes not only student teachers' high level of learning but also their educational philosophies. As a result of this study it was recommended in Educational Faculty lessons to use constructivist learning approach in which learner- centered and should help the construction od knowledge effectively.