The Role of Germany in the European Union and its foreign policy after the cold war
Soğuk savaş sonrasında Almanya'nın Avrupa Birliği içindeki rolü ve dış politikası
- Tez No: 113419
- Danışmanlar: DR. EMEL OSMANÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu tezin konusunu, Soğuk Savaş sonrası Alman dış politikası ve Avrupa Birliği'ne üyeliğin Alman dış politikasına etkileri oluşturmaktadır. Avrupa Topluluğu ile başlayan ve Avrupa Birliği olarak devam eden Avrupa bütünleşmesinin Alman dış politikasına etkilerinin yanısıra, Batı Almanya'nın Doğu Almanya ile birleşmesinden sonra da Alman dış politikasında değişmeyen“devamlılık”ilkesi tezin çekirdeğini meydana getirmektedir. Alman dış politikasında“devamlılığın”ve“çok taraflılığın”önemi, İkinci Dünya Savaşı sonrasında farklı dönemlerde Alman Başbakanların izledikleri dış politikaların değerlendirilmesi ile vurgulanmaktadır. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Batı Almanya'da iktidara gelen Başbakanların yaptıkları gibi. Doğu Almanya ile birleşmeden sonraki Başbakanların da, dış politikada, özellikle Avrupa bütünleşmesi konusunda“devamlılık”ilkesine sadık kaldıkları görülmektedir. Bundan yola çıkılarak, Doğu ve Batı Almanya'nın birleşmesinden sonra Almanya'nın, uluslararası koşullara uyumlu hale getirilen“devamlılık”ilkesi ve Avrupa bütünleşmesi çerçevesinde bir dış politika izlemekte olduğu fikri savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This thesis is a study of the German foreign policy after the Cold War and tries to analyse the effects of Germany's membership in the European Union on its foreign policy conduct. The effects of integration with the Western Europe under the umbrella of European Communities, established by the Rome Treaty in 1957, on Germany's foreign policy conduct and the“continuity”in the German foreign policy prevailed after the unification constitutes the focus of the thesis. The importance of“continuity”and“multi-lateralism”in German foreign policy was emphasized by the analysis of foreign policies of German Chancellors at different periods after the Second World War. Similar to the policies of German Chancellors after the Second World War, German Chancellors after unification have followed the same path in the foreign policy, therefore showing a sense of“continuity”in the German foreign policy especially concerning European integration. Therefore it is argued that, after unification Germany has followed“modified continuity”in its foreign policy under the multi-lateral umbrella with a special emphasis on European integration.