Resimde okul ve öğrenci ilişkisi
The Relationship between school and students in painting
  1. Tez No: 113420
  2. Yazar: RIFAT BATUR
  3. Danışmanlar: PROF. HASAN PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 19
Özet
ÖZET insanlar doğadaki diğer canlılar gibi bir arada yaşayarak türlerini devam ettirirler. Yaşama için bir araya gelme, kalabalıklaşma ötesinde kendi iç yasaları ile birbirlerine yaklaşmış bireylerden oluşur. Sosyal yaşam bu yapısını, oluşturduğu kurumlarla sürdürür. Okul da bu kurumlardan biridir. Karmaşık bir örgü oluşturan sosyal yaşama plastik bir gözle baktığımızda, kendi içinde figürlerin ritimsel dokusuyla ve mekan ile ilişkilenmiş hareketli biçimlerin oluşturduğu yüzeylerle karşılaşırız. Okul ortamında bulunan öğrencilerin yaş guruplarının yakın ve giyimlerinin ortak olması, bir rengin çeşitliliğinin oluşturduğu atmosferde ritimli ve hareketli bir doku yaratır. Toplumda uyumlu bir birey olma yolunda olan öğrencilerin okul içindeki davranışları, diğer öğrencilerle ve mekanla olan etkileşimleri gözlemlenmiş ve görünen bu biçimlerden yola çıkarak desen, eskiz ve boya çalışmaları yapılmıştır. Konunun teorik boyutunda, sanat tarihinde okul ve öğrencileri resimlerine konu olarak alan ressamlar araştırılmıştır. Bu çerçevede, Rafaello'nun (1483/1520) Atina Okulu freski, Rembrandt'ın (1606-1669) tıp öğrencilerini konu olarak aldığı resimlerinde, boya kullanımı figürlerin hareketleri ve ifadeleri, 1800'lerden sonraki dönemlerde Goya'nın (1746- 1828) çalışmaları ve Daumier'nin (1808-1879) okul ve öğrenciyi illüstratif bir anlayışla anlattığı taşbaskı çalışmaları incelenmiştir. Ayrıca, Türk ressamlarından Tuncay Betil ve Turan Erol'un (1927- ) çalışmalarına da değinilmiştir. Okul ortamında çalışılan ön çalışmalardan yola çıkılarak yağlı boyanın kağıt ve tuval üzerindeki etkilerinden yararlanılmış ve resimler oluşturulmaya çalışılmıştır. Yapılan gözlemlerin figüratif resim anlayışıyla resimsel biçimlere dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Resimlerde, öğrencilerin sınıf içindeki görünümlerinden ve çeşitli materyallerle ve birbirleriyle olan ilişkilerinden kompozisyonlar oluşturulmuştur. Figürlerde ifadeler vurgulanırken hareketler daha çok durağan görünümlerden seçilmiştir. Bu çerçevede bazen gurup bazen de tek bir portre, resmin konusunu oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Human beings, like other living organisms nature, make their speciescontinve to exist by living in a community. Coming together to live means human beings becoming closer to each other within their our personal principles; rather the forming an ordinary kind of crowd only. Social life preserves its unity by establishing institutes and school is one of these institutes. When we observe life which formsa complexity, with an artistic eye, we observe the images created by the rhythm of the figures them selves and by lively objects related to the place they exist. The unity of the school uniforms, the similarities between the age groups of the students create a rhythmic and lively image in on atmosphere which is a product of a voriety of colour. The behaviour of the students, who will become individuals and a part of the society at school, their cominication with other students and the relationship between them selves and the place they are is examined and by making use of these the figures are painted. Many researches are made about the artists who used school and students as a subject, in that sense, the techniques of using paint, the movement of the figures and their expression in Rafael's (1483-1520) Athens School Fresco, Rembrandt's (1606-1669) potreit of medical student, later Goya's (1746-1828) works and Daumier's (1808-1879) lith ographies which describe school and students with an illustrative point of view are examined in detail. Furthermore, some turkish artists paintings of children figures are examined and used as an example.Turan Erol (1927- ). By making use of these examples painted in a school atmosphere and the effects of oil paint on paper and the canvas while drawing the paintings. The observatiens are tried to be turned into form interms of painting. In the printings the compositions of the students appearence and their relationship with other students, with many objects are painted. While the expressions of the fragunes emphasized, movements are selected among static images. In that concept, the subject of the painting is same times a potreit of one student and sometimes a group of student.