Nevit Kodallı ve viyolonsel konçertosu
Nevit Kodallı and cello concerto
  1. Tez No: 113451
  2. Yazar: CENK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DOĞAN CANGAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ii ÖZET Bu çalışma,“Sanatta Yeterlik”programı çerçevesinde yer alan“Konser ve Resital İcra Etme”bölümünde seslendirilecek olan Nevit Kodallı'nın Viyolonsel Konçertosu'nun çalmış tekniği ve analizi ile bestecinin biyografisi ve çoksesli müziğe katkıları üzerine hazırlanmıştır. Çalışma, bu amaca yönelik olarak, genel anlamda iki ana kısımdan oluşmaktadır. Beş bölüm içeren birinci kısım, Nevit Kodallı'nın hayatının geniş olarak incelenmesine ayrılmış, eserlerinden söz edilmiş ve besteci hakkında çıkan yazılarla kendisinin kaleme aldığı makaleleri çerçevesinde çoksesli müziğimize olan hizmetleri belirtilmiştir. Bestecinin sanat yaşamım kapsayan çalışmaları yanında, bestelerinin yurdumuzdaki müzik ortamına olan etkileri, bu beş bölüm içinde birarada gösterilmiştir. Dört ana başlıkta toplanan ikinci kısım (altıncı bölüm), Viyolonsel Konçertosu'nun incelenmesine ayrılmıştır. Burada, konçertonun üç bölümü üzerinde form analizi yapılmış; sağ el -yay- teknikleri, sol el teknikleri ayrı ayrı incelenip belirtilerek her iki tekniğin uygulanmasındaki öneriler açıklanmıştır. Çoksesli müziğimize örnek eserler veren Nevit Kodallı'nın sanat yaşamı, büyük formdaki eserlerinden biri olan Viyolonsel Konçertosu'nu incelemek suretiyle daha sağlıklı, tarafsız ve düzenli biçimde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This work has been prepared on the contributions of the multi-sounded music and the biography of the composer with the technique of being performed of Nevit Kodalh's Concerto of Cello and analysis of it which will be performed in the section of“Concert and Recital Performance”functioning in the frame of the programme“Proficiency in Art”The work consists of two main parts in general directed to this aim. The first part, made up of five volumes, mentions about Nevit Kodalh's life in detail, about his compositions and also the writings about the composer and the articles published by himself related to the contributions he made to our multisounded music are involved in the work. Busides the performances in the composer's life, the influence his compositions have on the musical environment are collected in these five sections. The second part with four main headlines (the sixth volume) has been arranged for the examination of“Cello Concerto”. Here, the three parts of the concerto have been analysed considered separately and described. In addition to this, the suggestions in the performance of both techniques have been explained. The art life of Nevit Kodalh, who produced remarkable compositions for our multi-sounded music, has been commented impartially and in a regular way of efficient studying by working in a detailed way on“The Cello Concerto”which is on of this compositions in a great formation.