Etkin öğrenme modeline dayalı öğretimin İngilizce tümleşik dil becerilerinin geliştirilmesine etkisi
The Impact of teaching through active learning on integrated English language skills
- Tez No: 113452
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESED YAĞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, üniversitelerin hazırlık sınıfları İngilizce dersinde etkin öğrenme modeliyle öğretim yapılan grup ile geleneksel öğretimle ders işlenen kontrol grubunun erişi ve kalıcılık puanları arasında fark olup olmadığım ortaya koymak, İngilizce dersine ilişkin uygulama öncesi ve sonrasındaki tutumları arasında anlamlı bir farkın olup olmadığım belirlemek ve uygulamada yer alan etkinliklere ilişkin olarak deney grubu öğrencileri ve okutmanının görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmada denk olmayan kontrol gruplu gruplu öntest-sontest deseni kullanılmıştır. Denekler 2000-2001 öğretim yılı bahar döneminde Ankara Üniversitesi hazırlık sınıfı B Programında öğrenim gören öğrencilerden oluşturulmuştur. Araştırma deseninde ilk olarak, uygulanan İngilizce erişi testi ve İngilizce dersi tutum ölçeği sonuçlarına göre, deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Sonra, etkin öğrenme modeline dayalı olarak hazırlanan ders planı deney grubunda uygulanırken, kontrol grubunda dersler geleneksel yöntemle sürdürülmüştür. Uygulamanın hemen sonrasında erişi testi deney ve kontrol gruplarında son test olarak uygulanmıştır. En son olarak, uygulamanın bitiminden beş hafta sonra her iki gruba da kalıcılık testi verilmiştir. Hazırlanan İngilizce erişi testi ve İngilizce dersiyle ilgili tutum ölçeği uygulanarak nicel veriler, uygulamaya ve uygulamada yer alan etkinliklere ilişkin öğretmen algılamalarını ortaya koymak amacıyla deney grubu okutmanına görüşme formu ve öğrencilerin algılamalarım ortaya koymak amacıyla da açık uçlu öğrenci anketi kullanılarak nitel veriler elde edilmiştir. Deney grubu okutmanıyla yapılan görüşme önce teybe kaydedilmiş, daha sonra metne dönüştürülmüştür. Elde edilen nitel veriler içerik analizi yapılarak incelenmiştir. Araştırmada nicel ve nitel veri toplama araçları kullanılarak elde edilen bulgular şöyle sıralanmıştır:1- Erişi testi sonuçlan deney ve kontrol grubu öğrencilerinin ortalamaları arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. Bir başka deyişle, etkin öğrenme ile desteklenmiş öğretim etkinliklerinin uygulandığı deney grubunun erişi puanları oldukça yüksektir. 2- Araştırma uygulamasından beş hafta sonra yapılan uygulamanın sonucunda kalıcı bir öğrenmenin gerçekleşip gerçekleşmediğini ortaya çıkarmak amacıyla deney ve kontrol grubu öğrencilerine kalıcılık testi uygulanmış ve her iki grup öğrencilerinin kalıcılık düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunduğu saptanmıştır 3- Deney ve kontrol gruplarının İngilizce dersine yönelik ön tutumları arasında anlamlı bir fark olmamasına rağmen, etkin öğrenmeye dayalı olarak yapılan uygulama ile deney grubu öğrencileri geleneksel öğretim yöntemiyle ders işlenen kontrol grubu öğrencilerine göre daha olumlu tutum geliştirmiştir. 4- Deney grubu öğrencilerinin etkin öğrenme modeline dayalı olarak hazırlanıp uygulanan etkinliklere ilişkin görüşleri çok olumludur. Öğrenciler bu uygulamanın yararlı olduğunu ve zevk aldıklarım belirtmişlerdir. Yapılan uygulamanın daha önceden geleneksel yöntemle işlenen derslerinden çok faklı olduğunu, bu uygulamadan hoşlandıkları pek çok şey olmasına rağmen, hoşlanmadıkları hiçbir şey olmadığım, öğretmen-öğrenci ve öğrenci-öğrenci iletişiminin de sınıfta ilgi, sevgi ve motivasyonu artırdığı şeklinde yorumlamışlardır, öğrenciler bu uygulamanın sürdürülmesini ve sadece İngilizce dersiyle sınırlı kalmayarak bütün dersler için bu tip uygulamalar yapılması gerektiğini belirtmişlerdir. 5- Deney grubu okutmam uygulama sırasında öğretmen-öğrenci ve öğrenci-öğrenci etkileşimi bakımından hem kendisinin hem de öğrencilerinin memnun olduğunu, daha önceki uygulamalarında kitaba çok bağlı olarak tek düze dersler işlediğini, etkin öğrenmeye dayalı olarak yapılan uygulama sırasında daha fazla ön hazırlık yaptığım ve ileri de bu uygulamaya koşut etkinlikler planlayacağı görüşünü belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The aim of this study is to specify whether there is a difference or not between the achievement and retention scores of the control group taught through traditional method and the experimental group taught through active learning, to determine if there is a difference between their attitudes towards English lesson before and after the practice and to determine the opinions of the students and lecturers of the experimental group. Pre and post test design with control group was used in this research. The subjects were formed by the students who studied at Program B of Ankara University Preparatory School in 2000-2001 academic year, spring term. In the research design, at first, the experimental and the control groups were assigned in accordance with the results of pre-test and pre-attitude scale. Then, while the lessons based on active learning were practiced in the experimental group, the lessons based on traditional method were practised in the control group. Just after the completion of the programme the achievement test was administered to the control and experimental groups as a post-test. Finally, in both groups the same test was administered as a retention test five weeks after the completion of the programme. Quantitative data were collected by means of the achievement test and attitude scale. As for qualitative data, an interview was made with the lecturer in order to determine his opinions towards the experimental teaching programme and an open- ended survey were put into practice to determine students' perceptions concerning the activities taking place in the experimental period. The interview with the sampling group lecturer was recorded first and then it was transcribed. The data collected were examined by means of content analysis. The findings which were obtained through quantitative and qualitative research techniques could be summarised as follows: 1-Post test results reveal that there is a significant difference between means of the experimental group and the control group. In other words, the experimental group, the activities of which were augmented with active learning approach, scored significantly higher than the control group. 2-Five weeks after the application of teaching programme based on active learning a retention test was administered to both the experimental and control groups to determine if the retentive learning was occurred and it has been found that there is a significant difference between the retention level of both groups.IV 3- Although any significant difference was not observed according to the results of pre-attitude scale, the students of the experimental group improved more positive attitudes towards English lessons based on active learning than the students of control group who were taught through traditional approach. 4- The opinions of the experimental group students who were taught through active learning approach were very positive. The students stated that the practice was useful and they enjoyed it, that the practice was very different from the previous lessons through traditional approach, and that they didn't have anything they didn't like although there were lots of things in the practice which made them feel pleased. Besides that, they expressed that interaction between teacher-student and student- student enhanced the level of interest, affection and motivation. The students also offered that the practice should be continued and used not only in English lessons but in all other subject matters. 5- The lecturer of experimental group stated that he was very pleased with the interaction between the lecturer-student and student-student during the practice, and that he was very dependent on the course book so the lessons were monotonous in his previous lessons. He also pointed out that he made a lot of preparation to be able to design the activities based on active learning approach, and that he would plan activities which are similar to the ones used in the practice.