Kamu kurumlarında bilgi yönetimi: Ekonomi alanındaki kurumlar
Information management in government organization: In the field of economy
- Tez No: 113450
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLBÜN BAYDUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
11 ÖZET Bilgi çağı, bilginin temel kaynak olduğu, bilgi üretiminin, kullanımının ve dağıtımının yaygınlaştığı bir çağ olmuştur. Bilgi çağını biçimlendiren çevresel unsurların başında bilgi ve iletişim teknolojileri gelmektedir. Günümüzde örgütler de bilgiyi örgütsel amaçların başarılmasında yoğun olarak kullanmakta ve bu amaçla bilgi teknolojilerinden yararlanmaktadırlar. Bu araştırmada ekonomi alanındaki kamu kurumlarındaki bilgi yönetimi uygulamalarında karşılaşılan problemlerin nedenlerini araştırarak, daha çok özel sektör kuruluşları tarafından gündeme getirilmiş olan bilginin yönetimi konusu ile ilgili önerilerin, kamu kurumlarına yönelik olarak sunulması amaçlanmıştır. Araştırmanın sonunda, kamu kurumlarında amaçların başarılmasında en önemli etken olan bilginin yönetiminde iki unsurun birarada bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bunlar; bilgi gereksinimlerinin tanımlandığı bilginin sağlandı, düzenlendiği ve hizmete sunulduğu süreç ile bilgi teknolojisi uygulamaları nı içeren süreçlerdir. Araştırmanın 'kamu kurumlarındaki bilgi yönetimi problemlerinin örgüt yapısının iletişim biçiminden kaynaklandığı' şeklindeki hipotezi, araştırmanın bulgularıyla- kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The information age is the age of the production, dissemination and use of information intensively. Information and communication technologies are the most important enviromentai factors which shapes the information age. In order to achieve organizational goals today's organizations widely use information technologies. This research aims at finding out the reasons of problems that are tackled in information management applications in public institutions in the economic sector and offering proposals to public sector institutions on information management, which is put on the agenda mostly by private sector institutions. At the end of research, we come to a conclusion that in information management, which is the crucial factor in achieving goals in public institutions, two elements should simultaneously be assessed. These are; the process during which the information needs are defined, the information is provided, arranged and offered and the process that involves the information technology and implementations. The hypothesis of this research is“information management problem in goverment organizations comes from the organizational communication structure”. The hypothesis which has been analyzed both user survey, organizational structures and, charts is confirmed by the findings of the research.