Türkiye ve İngiltere'deki ilköğretim beden eğitimi dersi öğretim programlarının öğretmen görüşlerine göre karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparatively analyzing the physical education curriculums in elementary education according to teacher opinions in Turkey and England
  1. Tez No: 290754
  2. Yazar: YAPRAK KALEMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. FAİK İMAMOĞLU, PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Araştırmanın amacı, Türkiye ve İngiltere'nin ilköğretim birinci kademe beden eğitimi dersi öğretim programlarının dört temel boyutta (amaç, içerik, öğrenme-öğretme süreci, ölçme ve değerlendirme) öğretmen görüşlerine göre karşılaştırmalı olarak incelenmesidir.Araştırma için gerekli veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu yoluyla toplanmıştır. Hazırlanan anket formu, Ankara ve Londra kentlerinde ilköğretim beden eğitimi dersini yürüten öğretmenlere uygulanmıştır. Ankara'da 96'sı sınıf, 11'i beden eğitimi olmak üzere toplam 107 öğretmen araştırmamızda yer almıştır. Londra'da ise ilköğretimin tüm kademelerinde dersler yalnızca sınıf öğretmenleri tarafından yürütüldüğü için 83 kişinin tamamı sınıf öğretmenidir. Anket formu ile birlikte, öğretmenler ile yapılan mülakat ve her iki ülkede de derslere girilerek yapılan gözlem ile elde edilen bulgular desteklenmiştir.Araştırmada genel olarak, Türkiye ve İngiltere'deki eğitim sistemleri yapısı ve amaçları, devletin eğitim üzerindeki rolleri, okullardaki fiziki ortamlar, örgün eğitim kurumlarında beden eğitimi dersleri, tarihi süreç içerisinde gerçekleşen beden eğitimi programı ile ilgili çalışmalar ve yasal düzenlemeler hakkında bilgiler verilmiştir.Araştırma sonucunda, Türkiye açısından genel olarak öğretmenlerin programın amaçları ve içerik boyutuna ilişkin olumlu görüş belirttikleri görülmüştür. Öğretme-öğrenme süreci ile ölçme ve değerlendirme boyutuna ilişkin ifadelerde ise öğretmenler eşit oranlarda gruplaşarak kararsız olduklarını ya da programın bu boyutunun başarılı olduğunu ifade etmişlerdir. İngiltere açısından ise, öğretmenlerin genel olarak programın amaçları, içeriği, öğretme-öğrenme süreci ile ölçme ve değerlendirme boyutlarına ilişkin olumlu görüş belirttikleri görülmüştür.Her iki ülkede de öğretmenlerin programın tüm boyutları ile ilgili yapmış oldukları değerlendirmeler arasındaki ilişkilere bakıldığında ise, İngiltere'deki öğretmenlerin genel olarak tüm ifadelerde Türkiye'deki öğretmenlere göre daha olumlu görüş belirttikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to analyze the primary stage of elementary school physical education curriculums comparatively according to the teacher?s opinions within four scopes (aim, content, learning-teaching process, assessment and evaluation).The necessary data for the research has been collected via a questionnaire form developed by the researcher. The prepared questionnaire form has been implemented to the teachers who conduct elementary school physical education lessons in Ankara and London. In Ankara totally consisted of 107 teachers who took part in the study, out of which 96 were class teachers and the other 11 teachers were physical education teachers. And in London due to all stages of elementary school being conducted only by the class teachers, all the 83 persons were all class teachers. The results obtained by the questionnaire form have been supported by the interviews done by the teachers and by attending classes in both countries.In the research, generally information about the structures and purposes of the education systems in Turkey and England, roles of government on education, physical environments in schools, physical education lessons in formal education institutions, the physical education program developed in historical process and the related studies and the legal regulations have been given.In the research results, in case of Turkey, it seemed that the teachers generally gave a positive opinion about the purposes and the content of the program. In the expressions relevant to teaching-learning process and assessment and evaluation dimensions, the teachers, equally forming groups, stated that they were undecided or this dimension of the program was successful. As for England, it seemed that the teachers gave a positive opinion about the purposes of the program, its content, teaching-learning process and assessment and evaluation dimensions.In both countries, when examining the relationships between the evaluations that teachers carried out about all the dimensions of the program, it seemed that the teachers in England generally gave more positive opinions in all statements than the teachers in Turkey.