Müzik türünün albüm kapak tasarımına etkisi ve uygulama çalışmaları
The Influence of the genre on album covers and applications
  1. Tez No: 113474
  2. Yazar: ANIL YANIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. NAMIK KEMAL SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET“Müzik Türünün Albüm Kapak Tasarımına Etkisi Ve Uygulama Çalış maları”başlıklı bu araştırmada, temel olarak günümüz ses kayıt ürünlerinin etiketi olan kapakların üretilmesinde ne gibi etkenlerin rol oynadığını incele mek ve bu etkenler arasında müzik türünün“tasarım sürecindeki”yeri ve önemini sorgulamak amaçlanmıştır. Öncelikle tarihsel süreç içinde albüm kapaklarında meydana gelen gelişim ve değişimler, teknoloji ve içerik gibi değişkenler gözönüne alınarak irdelenmiş ve grafik tasarım açısından incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, müzik ürünlerinin grafik tasarım açısından gelişimi ele alınmış ve müziğin paketlendiği ortamın değişiminin görselliği de etkilediği vurgulanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, günümüzde yaygın olarak kullanılmakta
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work named“The Influence Of The Genre On Album Covers And Applications”, the main aim is finding out the basic influences that affect the production of covers, which are known as the etiquettes of today's voice record products and questioning the weight of music genre among these influences. Moreover, the transformations in the production of album covers with respect to the variables like technology and the content of the album are con cerned and investigated in terms of graphic design. In the first part of the study, the development of music products through out history in relation to graphic design is examined and change in visuality according to the media through which music is represented, is emphasized. The second part deals mainly with compact casette and compact disc, and how the covers of these media is designed and produced. In addition, the main elements of designing an album cover are suggested. In the third part, the relationship between the recorded products of music and music genres is studied with respect to its historical development, in addi tion to how the visualities of most outstanding genres were formed. In the last part of the study, some cover examples designed by the author are presented and a design process which seeks a balance through the synthesis formed by the designer's style with the music genre and content is exemplified.