Pazarlama karmasına ilişkin müşteri algısının ölçümünde geliştirilmiş farklı ölçeklerin cep telefonu ürününe uygulanması
Using different scales to measure the consumer perception of elements of marketing mix on the mobile telephone product
  1. Tez No: 113506
  2. Yazar: CANAN KAYGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN IŞIN DENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, cep telefonu ürünü özelinde, pazarlama karmasına ilişkin müşteri algısının ölçülmesidir. Pazarlama karması elemanları olan ürün, tutundurma, fiyatlandırma ve dağıtım faktörleri ayrı ayrı ele alınmıştır. Çalışmanın ampirik bölümünde, 3 seçenekli ve 5 dereceli Likert tipi ölçekler ve açık uçlu sorular kullanılarak hazırlanmış olan anket, deneklere e-posta yolu ile iletilmiştir. Anket soru formu, soruların anket güvenirliğini ölçebilecek biçimde karşılıkh-denetimli olarak oluşturulması esasına dayandırılarak hazırlanmıştır. Verilerin bu açıdan istatistiksel değerlendirilmesi, yapıldığında, oluşturulan soru formunun yüksek güvenirlikli yanıtlar sağladığı saptanmıştır. Anket sonuçlarının istatistiksel değerlendirmesi ise, özel olarak Delphi programlama dilinde hazırlanmış bir bilgisayar programı ile gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, ürün yaşamının önceki aşamalarında bulunan bu yüksek teknoloji ürününün oluşturduğu tüketici tatmininin birçok yönünü aydınlatmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of the present study is to measure ihe consumer perception of elements of marketing mix on the mobile telephone product. Advertising, pricing, allocation and the properties of the product as different elements of the marketing mix were treated separately. In the empirical part, a survey was directed to a sample of consumers through e- mail. The applied questionnaire including 3 -item and 5-item Likert type scales, as well as some open-end questions was specially designed to include mutually cross-checking questions for a self-assessment of overall reliability. A statistical evaluation of the gained data had shown that the questionnaire was well elaborated and apt to yield highly reliable results. The statistical evaluation was made by using a specially developed computer program in Delphi programming language. The results revealed many aspects of consumer satisfaction with the mobile phones, which is itself a high technology product being at relatively earlier phases of its life cycle.