Kös ve timpani' nin tarihsel gelişimi ve birbirleri ile etkileşimi
The Historical development of kos and tympani's and their mutual influence of kos and tympani
  1. Tez No: 113516
  2. Yazar: HAKAN YEDİCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ, DOÇ. HAŞİM YEDİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, Vurmalı Çalgılardan olan“Timpani”nin ve bir mehter çalgısı olan“Kös”ün gelişimi bilimsel olarak incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmayı yaparken timpaninin kökeninin kös olduğu ve Türkler'le ( Osmanlı ) ilişkisinin açıklığa kavuşturulması amaçlanmıştır. Bölüm I'de Kös'ün tarihsel, yapısal gelişimi ve Osmanlı Dönemi Mehterhanesi'nde kullanımı ele alınmıştır. Bölüm Il'de Mehter Müziği'nin Avrupa Müziği'yle etkileşimleri konusu incelenmiştir. Bölüm IlI'te timpaninin tarihsel ve yapısal gelişmelerinin yanısıra, Kös- Timpani etkileşimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the development of a percussion instrument“tympani”and a Janissary Band instrument“kös”has been investigated. The purpose of the present study was to reveal that tympani was originated from kös. This study also aimed at clarifying the relationship between tympani and the Turks (Ottomans). In the first part, historical and structural development of kös and its use in Janissary Band of Ottoman Empire period have been studied. In second part, the mutual in fluence of Jannissary Band music and European music has been studied. In the third pard, besides the historical and structural development of tympani, the mutual influence of kös and tympani has been investigated.