Kutadgu Bilig'de isim yapımı
Making noun in Kutadgu Bilig
- Tez No: 113523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ÇELİK ŞAVK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Eski Türk yazı dilinden gelişen, ilk İslâmî-Türk edebî dili Karahanlı Türkçesidir. XL-XDL Yüzyılları kapsayan bu dönemde yazdan eserlerden bir tanesi de Kutadgu Bilig'dir. Yusuf Has Hacib tarafindan yazılmıştır. Kutadgu Bilig, her iki dünyada da mutlu olmak için neler yapmak gerektiğini anlatan bir eserdir. Yusuf Has Hacib, eserini, dört kavramı karşılayan dört şahıs üzerine kurmuştur. Bunlar a) Hükümdar: Kün Togdı (Adalet) b) Vezin Ay Toldı (Baht) c) Vezirin oğlu: Ögdilmiş (Akıl) d) Vezirin akrabası: Odgurmış (Akıbet) dir. Bu tezde Kutadgu Bilig incelenerek isimden isim ve fiilden isim yapan eklerin dökümü çıkarıldı. Bulunan örneklerden eklerin işlevleri tespit edilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The fast Islamic Turkish literal language which emerged from ancient Turish written language is Karahan Turkish. One of the masterpieces written in the era covering the 1 1 * and 1 3ft Centuries is Kutadgu Bilig. It was written by Yusuf Has Hacib. Kutadgu Bilig is a work telling about the tilings that should be done for being happy in both world. Yusuf Has Hacib based its work on four persons meeting four concepts: a) Ruler : Kûn Togdi (Justice) b) Vizier Ay Tokh (Luck) c) Vizier' son: Ögdtlmiş (Wisdom) d) Vizier's relative: Odgurmış (Destiny) hi this thesis, Kutadgu Bilig has been examined and the list of affixes forming nouns out of nouns and out of verbs has been made up. The functions of affixes have been extracted from the examples found.