Elektronik bilgi kaynaklarının seçimi ve değerlendirilmesi: Hacettepe Üniversitesi kütüphaneleri örneği
Selection and evaluation of electronic information resources: The sample of Hacettepe University libraries
- Tez No: 113531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN ÖZENÇ UÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Elektronik bilgi kaynakları günümüzde kütüphane koleksiyonlarında ağırlıklı olarak yer almaya başlamıştır. Kütüphanelerde elektronik kaynaklara yönelik koleksiyon oluşturma işlemlerinde teknolojik unsurların da etkisiyle geleneksel uygulamalar yanında, elektronik kaynakların seçiminde bu kaynakların kendine özgü nitelikleriyle ilgili yazılı seçim kriterlerinden yararlanma, kaynakları erişime açma ve bağlantılarını kontrol etme gibi yeni bir takım gereklilikler ortaya çıkmaktadır. Araştırmamızda elektronik kaynakların seçiminde kütüphanenin yazılı seçim politikasının olmaması ve kaynakların seçiminde yazılı kriterlerden yararlanılmamasının, kütüphane kullanıcılarının bilgi gereksinimlerinin karşılanması ve kaynakların kullanımına yönelik olumsuz etkisi araştırılmıştır. Kullanıcıların kütüphane koleksiyonunda yer alan elektronik kaynaklara ilişkin olarak yaptıkları değerlendirmeler, elektronik kaynaklara yönelik yapılan içerik analizi ve kütüphane yönetimi ve personelle yapılan görüşmelerden elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Bütün bu bulgular ve elektronik kaynakların seçimi ile ilgili literatürde yer alan bulgulara dayanarak elektronik kaynakların seçimine yönelik öneriler geliştirilmiştir. Sonuçta elektronik kaynakların kütüphane koleksiyonlarına seçiminde yazılı seçim kriterlerinden yararlanılmasının gerekliliği ve önemi üzerinde durulmuştur. Betimleme yönteminin kullanıldığı araştırmada, veriler konuyla ilgili literatürün incelenmesi, anket ve görüşme teknikleri ile kütüphanenin elektronik kaynaklarına yönelik yapılan içerik analiziyle toplanmıştır. Araştırma hipotezimiz“kütüphanelerin, elektronik kaynakların seçiminde önceden belirlenen bilimsel kriterlerden yararlanmaması koleksiyon oluşturma ve kullanıcı tatminini olumsuz yönde etkilemektedir”şeklinde belirlenmiştir. Araştırmamızda elde edilenIll bulgulara göre hipotezimiz kanıtlanmıştır. Araştırmamız sonucunda, kütüphanelerin elektronik kaynakları seçerken yazılı seçim kriterlerinden yararlanmamasının, satın alınan elektronik kaynaklara yönelik olarak kullanıcı tatminini olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Recently, electronic information resources began to take place in library collections to significant extent. In accordance with changing technologies, there appears new requirements in the development of electronic resources in libraries such as utilizing written selection criteria, and giving access to and maintaining connection of resources, along with traditional applications. This research examines the negative effects in meeting the library users' information needs and usage of resources, the library's written selection policy and failure to make use of written criteria in the selection of resources. The findings, obtained from the interviews with the library management and staff, and content analysis of electronic resources and user perceptions of the electronic resources in library collection are evaluated. Suggestions based on our findings and examination of findings in literature related to selection of electronic resources, are put forward. It focuses on the importance and necessity of making use of written selection criteria in the selection of electronic resources for the library collection. This research is based on survey method; data have been collected through questionnaires, interviews and literature analysis as well as content analysis of library's electronic resources. Research hypothesis is determined as“libraries failure to utilize predefined scientific criteria in the selection of electronic resources negatively affects user satisfaction and collection development”. This hypothesis is proved at the end of our research. As a conclusion, library's failure to utilize written selection criteria in the selection of electronic resources results in negative effects on user satisfaction with respect to the electronic resources purchased.