Ankara'daki eğitim, sağlık ve sosyal hizmet alanlarında faaliyet gösteren vakıf ve derneklerin örgütsel analizi (Sivil toplum örgütlerinin örgütsel analizi)
Organizational analysis of foundations and associations that work in the fields of education, health and social work is carried out in Ankara (Organizational analysis of NGO's)
  1. Tez No: 113530
  2. Yazar: ÖZCAN KARS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN KAHRAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Ill ÖZET Sivil toplum örgütleri, demokrasinin ana unsurları arasında yer almaktadır. Bireyler bu örgütler aracılığıyla da katılım haklarını kullanarak yeni hizmetler üretebilirler ya da var olan kamu hizmetlerine katkı sağlayabilirler. Bu çalışmada, araştırmacı tarafından, sivil toplum örgütlerinin işlevleri özgün olarak; 1) Demokrasiyi geliştirme işlevi, 2) Hizmet üretme işlevi ve 3) Hizmetlere katkı işlevi biçiminde gruplandırılmıştır. Bu. araştırmada Ankara'daki eğitim, sağlık ve sosyal hizmet alanlarında faaliyet gösteren vakıf ve derneklerin örgütsel analizi yapılmıştır. Bu araştırmanın genel amacı; araştırma evrenini oluşturan vakıf ve derneklerin sistem teorisi açısından incelemek, yerine getirdikleri işlevler hakkında bilgi almak ve sivil toplum örgütlerinin bazı özellikleriyle işlevleri arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, hazırlanan anket formunun öndenemesi Haziran 2001'de yapılmıştır. Öndeneme sonucunda anket formu üzerinde yapılan düzenlemeler ışığında çalışma hakkında uzman görüşüne başvurulmuştur. Uzman görüşleri Eylül-Ekim 2001 tarihleri arasında alınmış ve ankete son şekli verilerek, uygulamalar Aralık 2001 ve Ocak, Şubat ve Mart 2002 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma kapsamında Ankara'daki vakıf ve derneklere tam sayım yolu ile ulaşılmıştır. Toplam 263 sivil toplum örgütünden 72'si araştırmaya katılmışlardır. STÖ'lerinin 83'ü (yaklaşık % 32'si) anketi cevaplamak istememişlerdir. 95 STÖ'ne (yaklaşık % 36'si) ulaşılamamıştır. 13 STÖ'nün de anket uygulaması sırasında kapanmış ya da uygulamalarının mahkeme kararı ile durdurulduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bazı önemli bulgular aşağıda kısaca özetlenmiştir:IV - Anketi cevaplayanların önemli bir çoğunluğu evli, 41 yaş üstü ve üniversite mezunlarından oluşmaktadır. STÖ'lerinin çoğunluğunun (% 85) amacı kuruluşundan bu yana değişmediğini, STÖ'leri kamu kuruluşları ile işbirliği içinde olduklarını ve kendilerine ait yayınlarının olduğunu belirtmişlerdir. - STÖ'lerin bir bölümünün işlevler üzerinde pak fazla düşünmedikleri yönünde genel bir izlenim edinilmiştir. STÖ'lerinin bazı özellikleriyle işlevler arasındaki ilişkilerin istatistiki açıdan zayıf olduğu görülmüştür. Bu araştırmanın bulguları ışığında, Türkiye'de sivil toplum örgütlerinin henüz gelişmekte oldukları ve işlevlerini yeterince yerine getiremedikleri sonucuna varılmaktadır. Demokrasi ve sivil toplum ve onun parçası olan sivil toplum örgütleri birbirini tümleyen parçalardır. Ülkemizde demokrasi geliştikçe sivil toplum ve sivil toplum örgütleri de gelişecektir. Aynı zamanda sivil toplum örgütleri de demokrasinin gelişmesine önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Non-governmental organizations are one of the main elements of democracy. Individuals may either produce new services or may contribute to the existing public services by joining these organizations. In this study, the researcher classifies the main functions of the non governmental organizations as 1) improving democracy, 2) producing new services, and 3) contributing to the existing services. In this study, organizational analysis of foundations and associations that work in the fields of education, health and social work is carried out in Ankara. The main objectives of this study are; investigate the foundations and associations in terms of the system theory, to gather information about their functions and to find out the relations between some features and functions of non governmental organizations. The pre-test of the questionnaire form, prepared to this end, was conduced in June 2001. As a result of the pre-test, under the light of the arrangements made on the questionnaire form, expert opinions were taken about the research. Expert opinions were received in September and October 2001 and the questionnaire was finalized. The implementations were carried out in December 2001 and January, February and March 2002. Within the scope of the research, method of full count was used in reaching the foundations and associations in Ankara. 72 of total 263 NGOs took part in the research. 83 of the NGOs (approximately 32%) did not want to reply to the questionnaire. We could not reach 95 NGOs (approximately 37%). 13 NGOs eitherVI went out of business or their activities were stopped with a court order during the questionnaire implementation period. Some of the important findings of the questionnaire are summarized below: An important majority of those responded the questionnaire were married, over 41 years of age and university graduates. - If is found out that the main objectives of most of the NGOs (85%) have not changed since their inauguration, that the NGO's are in corporation with public organizations and that NGO's have their own publications. - A general impression that some of the NGOs did not think much about functions. We saw that the relations between some of the features of NGOs and functions thereof are statistically weak. In the light of the findings of this research, it can be seen that non-governmental organizations in Turkey were still developing and that they could not perform their functions adequately. Democracy, civil society, and NGO's a part of civil society, are complementary elements to each other. Civil society and non-governmental organizations will improve in our country as democracy improves. At the same time, non-governmental organizations will have significant contributions to development of democracy.