İlköğretim Türkçe dersi öğretim programı içeriğinin düzenlenmesine ilişkin görüşler
The opinions concerning redesigning the content dimension of Turkish course curriculum in elementary education
- Tez No: 113533
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, İlköğretim Türkçe Dersi Öğretim Programı içeriğinin çağdaş yaklaşımlara göre düzenlenmesi hakkında öğretmen, ilköğretim müfettişi ve uzmanların görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ili merkez ilçelerinde görev yapan ilköğretim sınıf ve branş öğretmenleri, Ankara ili ilköğretim müfettişleri ve çeşitli üniversitelerin öğretim üyeleri oluşturmaktadır. Evrenden 8 merkez ilçede görevli 170 öğretmen, 41 ilköğretim müfettişi random olarak seçilmiştir. Ulaşılabilen 24 öğretim üyesi de araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma betimsel niteliktedir. Örneklem grubundan anket aracılığı ile görüşleri alınmıştır. Anket 6 bölüm ve 35 maddeden oluşmaktadır. Elde edilen veriler incelenmiş, çözümlenmesinde“SPSS 9.0 for Windows”programı kullanılmıştır. Verilerle ilgili frekanslar, yüzdelikler, ağırlıklı ortalamalar bulunmuş; sonuçlar tablolar hâline getirilmiştir. Araştırma bulguları, aşağıda belirtilmiştir. Buna göre; 1. Öğretmen, ilköğretim müfettişi ve uzmanlar, Türkçe dersi içeriğinin dersin kendi amaçlarına hizmet etmesi; Türkçe dersi ile mihver derslerin ünite ve konulan arasında paralellik sağlanması; yenilik ve gelişmelere açık olması; dil öğretiminde yazınsal ve öğretici metinlerin kullanılması gerektiği görüşündedirler. 2. Öğretmen, ilköğretim müfettişi ve uzmanlar, Türkçe öğretiminde becerilerin öyküleme, bildirme, düşlemleme, betimleme, ikna etme/etkileme, yaratıcı olma, sınıflama gibi Türk dilinin en çok kullanıldığı alanlarda yaptırılacak etkinlik ve alıştırmalarla kazanılacağı görüşünü taşımaktadırlar; dilin araştırma-sorgulama işlevi ile ilgili görüşe“Katılmıyorum”boyutunda yanıt vermektedirler. 3. Öğretmen, ilköğretim müfettişi ve uzmanlar, aynı izleği işleyen şiir, öykü ve oyunların üniteleştirilmesi; ünitelerin kendi aralarında sıralanması; metin seçiminde kronolojik sıra yerine izlek birliği gözetilmesi; okuma parçalan belirlenirken öğrencilerin yaş özellikleri, algı ve kavrayışlarının göz önünde tutulması; metinden, bağlamdan kopuk çalışmalar yerine o ünitenin işlenmesini gerekli kıldığı dil bilgisi bilgilerinin öğrencilere kazandırılması gerektiğini düşünmektedirler. 4. Öğretmen, ilköğretim müfettişi ve uzmanlar, Türkçe'nin mihver ders olması; ders içeriğinin üniteler halinde düzenlenmesi; üniteler arasında dayanışıklılık, aşamalılık ve süreklilik ilişkisi olması; okuma parçalarının 'belirli gün ve haftalar' için araç olarak kullanılmaması gerektiği görüşündedirler.“Ünitelere uygun posterler hazırlanması”görüşüne katılmaktadırlar. 5. Öğretmen, ilköğretim müfettişi ve uzmanlar, beş görüşe göre, tümleşik dil becerisinin ayrılıp ayrı dersler olarak okutulması ve ayrı günlerde gerçekleştirilmesinden, tümleşik dil becerisi yerine okuma ve yazmada yoğunlaşılmasından yanadırlar. Dil becerilerini geliştirmenin dil bilgisi öğretimi ile mümkün olamayacağı görüşündedirler. Tümleşik dil becerisinin geliştirilmesinden yana oldukları anlaşılmaktadır. 6. Öğretmen, ilköğretim müfettişi ve uzmanlar, anlatımı güçlendirmek, geliştirmek, genişletmek için öğrencilerin Türkçe söz varlığı bakımından zenginleştirlmiş okuma parçaları ile etkileşimlerinin sağlanması gerektiği görüşündedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the opinions of teachers, inspectors of primary education and language specialists about preparation Instruction Curriculum of Turkish Language in Elementary Education by using contemporary approaches. The research population includes class teachers of primary education and branch teachers charged in central districts within Ankara, inspectors of Ankara, academic staff from various universities. 170 teachers working in the central districts, 41 inspectors of primary education were chosen randomly from the research area. 24 academic staff reached were also included in the research. It is a descriptive research. Opinions of the people in the research are taken with a questiormaire.The questionnaire consists of 6 chapters and 35 items. The data was analyzed by using SPSS 9.0 for Windows statistical program. The frequencies, percentages, weighted averages, are calculated and the results are illustrated in tables. The results of the research, opinions of the teachers, inspectors and specialists are given below: 1. The opinions are stated as follows; the content of the Turkish course must serve its own purposes; the Turkish course and units and subjects of core courses must be parallel to each other; it must be open to innovations and developments; literary and instructional texts should be used in language teaching. 2. They think that the skill in Turkish teaching can be gained by activities and practices such as narrating, informing, imagining, descripting, influencing, creating and classifing where Turkish language is widely used. Their answer about the inquire function of language is only as“I don't agree”. 3. They think that the units of poems, stories and plays should emphasize the same theme; arrangement of the units with respect to each other should be done; the theme similarity should be considered rather than chronologic order in selection of the texts; age of the students, their perception and conception should be considered in determination of the texts; the grammar knowledge required for a specific unit must be studied in place of subjects completely separate from the text and context. 4. Turkish course should be the core course; content of the course should be prepared in the form of units; there should be solidarity and continuity between the units; the reading texts should not be used as a tool for“specific days and weeks”. They agree that“posters appropriate for the units should be prepared”. 5. Integrated language skills should be separated and taught as separate course and performed in different days; concentration on reading and writing in place of integrated language skills; although they don't agree that improvement of language skills is possible with grammar teaching, they supported improvement of integrated language skills. 6. In order to strengthen, develop and broaden expression skills, an interaction between students and reading texts enriched with Turkish vocabulary should be provided.