İlköğretim okulu orta düzeyde öğrenme yetersizliği (eğitilebilir) olan çocuklar için hazırlanan Türkçe dersi öğretim programına ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher views on the Turkish language art curriculum which has been developed for children with medium level learning disabilities
  1. Tez No: 160378
  2. Yazar: ERTAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET YILDIZ, Ertan. İlköğretim Okulu Orta Düzeyde Öğrenme Yetersizliği (Eğitilebilir) Olan Çocuklar İçin Hazırlanan Türkçe Dersi Öğretim Programına İlişkin Öğretmen Görüşleri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005 Bu araştırmada 2001-2002 eğitim-öğretim yılında uygulanmaya başlanılan İlköğretim Okulu Orta Düzeyde Öğrenme Yetersizliği Olan Çocuklar İçin Hazırlanan Türkçe Dersi Öğretim Programı'nın öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma betimsel bir çalışma olup 2004-2005 eğitim -öğretim yılında Ankara ili merkez ilçelerinde özel eğitim sınıfı bulunan 34 ilköğretim okulunda görev yapan 52 öğretmen üzerinde yapılmıştır. İlköğretim Okulu Orta Düzeyde Öğrenme Yetersizliği Olan Çocuklar İçin Hazırlanan Türkçe Dersi Öğretim Programı'nın değerlendirilmesine yönelik olarak öğretmenlerin görüşlerini almak amacıyla anket ve görüşme formu geliştirilmiş, anket ve görüşme formuna ilgili uzman kamları alınarak son şekil verilmiştir. Araştırmada uygulanan anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel bilgilere yönelik 3 madde, ikinci bölümde; programın hedefler boyutuna yönelik 15, içeriğin düzenlenmesine ilişkin 10, eğitim durumlarına ilişkin 10, sınama durumlarına ilişkin 4 soru maddesi olmak üzere 39 soru maddesi bulunmaktadır.. Anket yoluyla elde edilen veriler; frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama hesaplamaları ile analiz edilmiştir. Öğretmenlerin cinsiyet, meslekteki kıdem ve öğrenim durumlarına göre görüşleri arasında bir fark olup olmadığına Mann- Whitney U ve Kruskal-Wallis Testi ile bakılmıştır. Elde edilen bulgular, tablolar halinde sunularak yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; 1. Programın, hedefler kısmına ilişkin görüşler açısından ortalama olarak öğretmenler (3,49)“Katılıyorum”düzeyinde görüş belirtmişlerdir.11 2. Programın, içerik kısmına ilişkin görüşler açısından ortalama olarak öğretmenler (3,26)“Kararsızım”düzeyinde görüş belirtmişlerdir. 3. Programın, eğitim durumları kısmına ilişkin görüşler açısından ortalama olarak öğretmenler (2,73)“Kararsızım”düzeyinde görüş belirtmişlerdir. 4. Programın, sınama durumları kısmına ilişkin görüşler açısından ortalama olarak öğretmenler (2,43)“Katılmıyorum”düzeyinde görüş belirtmişlerdir. 5. Öğretmenlerin cinsiyet durumlarına göre programın; içeriğine ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Hedef, eğitim durumları ve sınama durumları arasında fark ise anlamlı bulunmamıştır. 6. Öğretmenlerin kıdem durumlarına göre programın; hedef, içerik, eğitim durumları ve sınama durumlarına ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. 7. Öğretmenlerin öğrenim durumlarına göre programın; hedef, içerik, eğitim durumları ve sınama durumlarına ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Anahtar Sözcükler Türkçe Öğretim Programı, Özel Eğitim, Eğitilebilir, Hedef, İçerik, Eğitim Durumu, Sınama Durumu
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT YILDIZ, Ertan. Teacher Views on The Turkish Language Arts Curriculum which Has Been Developed for Children with Medium Level Learning Disabilities, Master Thesis, Ankara, 2005 The aim of study is to evaluate, on the basis of teacher views, the Turkish Language Arts Curriculum which has been developed for children with medium level learning disabilities and is being implemented since the 2001-2002 academic year. The design of the study is descriptive in nature and 52 teachers working at 34 primary school situated in the districts of Ankara took part in it. The study was carried out during the 2004-2005 academic year. Teachers views regarding the curriculum were sought through questionnaires and interview forms. The questionnaire used in the study consists of two parts. The firts part of the questionnaire is made up of 3 demographic questions. The second part of the questionnaire consists of 15 items related to curricular objectives, 10 items related to the content design, 10 items related to the learning-teaching environment and 4 items related to assessment. Altogether, the questionnaire was compesed of 39 items. The data gathered from teacher questionnaires have been analysed through frequencies, percentages and aritmetic mean scores. Mann- Whitney U and Kruskal-Wallis tests have been used in order to find out whether or not a meaningful difference exists among teacher sex, seniority and aducational backgrounds. The data obtained has been presented and interpreted through tables. The results of the study can be stated as follows: 1. Regarding the objectives dimension of the program, teachers, on an average, have expressed agreement (3,49).IV 2. Regarding the content dimension of the program, teachers, on an average, have expressed indecision (3,26). 3. Regarding the learning-teaching environments dimension of the program, teachers, on an average have expressed indecision (2,73). 4. Regarding the assessment dimension of the program, teachers, on an average have expressed disagreement (2,43). 5. Regarding the objectives, learning teaching environments, and assessment dimensions, no meaningful difference was found between teachers of differing sex. Regarding the content dimension, a meaningful difference was found between teachers of differing sex. 6. Regarding the objectives, content, learning teaching environments, and assessment dimensions, no meaningful difference was found between teacher seniority. 7. Regarding the objectives, learning teaching environments, and assessment dimensions, no meaningful difference was found between teachers with different educational backgrounds. Key Words Turkish Curriculum, Special Education, Educateable, Aim, Content, Education Level, Assessment