Ağaç dokularının seramik yüzeylerdeki plastik yorumu
Plastic interpretations of tree texture on ceramics surfaces
- Tez No: 113554
- Danışmanlar: Y.DOÇ. NAZAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Ağaç, sanat tarihinin ilk dönemlerinden bu güne, bir çok sanatçının ilgisini çekmiş ve onlar tarafından ortaya konan eserlerde yansımalarını bulmuştur. Dolayısıyla, bu çalışma kapsamında hazırlanan raporda, öncelikle belli sanatçıların, sadece ağaç konusunu işlemiş oldukları eserlerinden örnekler sunulmuştur.“Ağaç Dokularının Seramik Yüzeylerdeki Plastik Yorumu”isimli bu çalışmada, çeşitli ağaç türlerinin gövdesini oluşturan tabakaların mikroskoplar altındaki görüntüleri yorumlanmıştır. Bu nedenle, doku hem histolojik hem de artistik anlamları ile irdelenmiş ve seramik yüzeylerde oluşturulmuş dokular örneklenmiştir. Bütün bu araştırma ve örneklemelerin sonucunda, özgün dokular oluşturmak için denemeler yapılmıştır. Doku bir birim ya da modelin farklı yönlerde tekrarlanması ile meydana gelen bir yüzey etkisidir. Dolayısıyla özgün bir doku, özgün birimler ile gerçekleştirilebilir. Bu nedenle, ağaç gövdesini oluşturan tabakaların dokusuna yakın efektler verebilecek, birbirinden farklı alçı birimler hazırlanmış ve denge, hareket, ritim, ışık-gölge, armoni gibi estetik kaygılar gözetilerek, nemli kil yüzeyleri üzerine bastırmak suretiyle kompozisyonlar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A lot of artists interested in tree and reflected the subject in their work from the begining of history of art. Therefore, in this report, some basic instances of basic artists who study on tree in their art work were presented. In the presented work named“Plastic Interpretations of Tree Texture on Ceramics Surfaces”, microscopic images of the trunk of various tree species were interpreted. For this reason, the texture were inquired both histological and artistic meaning and the texture which are made on ceramics surefaces were illustrated. Special texture works were carrid out in the results of all these investigations and illustrations. Texture is a surface effect that is made up a repiteted unite or a model in different directions. So that, a special texture is carried out by special units. Therefore, the plaster units having closeness effects in to the layer of a tree trunk were prepeared and compositions were created by pressing on moist clay surface considered with aesthetic value like balance, movement, rhythm, light-shade and armony.