Perakendeci işletmelerin mülkiyet biçimi ve türleri seçiminde kullanılabilecek sosyo-ekonomik etkinlik ölçütlerinin saptanması ve değerlendirilmesi (Kazakistan örneği)
Determination and evalution of the social ekonomical mesaures in chosing of the form of the ownership and types of the retail trade (Kazakstan example)
- Tez No: 113576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ESİN KÜHEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Kazakistan'ın bağımsızlığını ilan edip serbest piyasa ekonomisini benimsemesi ile ülkenin perakendecilik sektörü tamamen değişikliğe uğramış ve önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Özel sektörün gelişmesini sağlayacak reformlar ve özelleştirme süreci sonucu perakendecilikte yepyeni bir anlayış ve farklı mülkiyet biçimleri ortaya çıkmıştır. Fakat, bu aşamada, toplum bilincinin yavaş değişmesi, bilgi eksikliği ve perakendecilik faaliyeti hakkındaki ufukların darlığı gibi sorunlar,girişimcilerimizin yatırım ve faaliyetlerinde bazen yanlış kararlar almalarına neden olmaktadır. Çalışmanın amacı, bu tür sorunların önüne geçebilmek için, genel olarak olası seçenekleri göstererek, bunların karşılaştırmasında yardımcı olabilecek ölçütleri geliştirmektir. Kazakistan'ın perakendecilik sektörü kendine özgü özellik ve nitelikleri taşımaktadır. Bunun sebepleri olarak, tüketici alışkanlıklarında, toplum bilincinde, ekonomik gelişmelerinde farklılıkları gösterebilmekteyiz. Fakat, en önemli faktörlerden biri, Kazakistan'ın bugünkü perakendecilik sektörünün birbirlerine zıt, özel sektör girişimciliği anlayışı ile toplumda Sovyetlerden kalan“halkçı”mentalitenin karmasından oluşmasından kaynaklanmaktadır. Durumun daha iyi anlaşılabilmesi için, Kazakistan perakendeciliğinin tarihsel gelişiminin bilinmesi gerekmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde kazakistan perakendecilik sektörünün oluşmasına ortam hazırlayan gelişmeler yer almaktadır. İkinci bölümünde perakendecilik kavramı, tanımı, önem ve fonksiyonlarına, Kazakistan'daki perakendecilik sektörünün durumuna yer verilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise, mülkiyet biçimi ve perakendeci türleri seçiminde kullanılabilecek ölçütler sağlanmaktadır. Sonuç bölümünde ise, Kazakistan perakendecilik sektörünün genel sorunları ve bunların aşılması için alınabilecek önlemler tartışılmaktadır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since Kazakstan has become independent country and considered free market policy country's sector of the retail trade has changed and quite improved. Result of the privatization and development of the private sectors affected to the absolutely new understanding of the retail trade and different forms of the ownerships made up. But in this process the slowly changing of the social understanding, lack of the know-how and harrow perceptiveness to this sector caused to the fault decission of the entrepreneurs in investments. The aim of this study is determine mesuares and find out the proper aspects in order to prevent to take fault decission. The retail trade sector has specific characteristic and attribute. As a reason could consider consumer habits, social compprehend and differences of the economic growth. However, one of the main factor in Kazakstan in this sector is the mixed understanding between private management and soviet“public”mentality. To be easy comprehension should be studyed history of the Kazakstan's retail trade. In the first chart of the study is held aspects of the development of the retail trade in Kazakstan. In the second chart is held determination of the retail trade, importance functions and pozition of the retail trade in Kazakstan. In thirt and fourth charts are held forms of the ownerships and found out the meseures for the right selection chart held general problems of the retail trade in Kazakstan and proper preventions to over come. VII