Hisse senetleri endeksi (İMKB 100) ve makro ekonomik değişkenlerle ilişkisinin analizi
Stock price index (ISE 100) and analyze of relationship between macro economic variables
  1. Tez No: 113581
  2. Yazar: Ö. TOLGA DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECEP KÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Hisse senedi fiyatları ile makro ekonomik değişkenler arasındaki ilişkiyi inceleyen pek çok çalışma bulunmaktadır. Gelişmiş ülkelerde borsa endeksleri, reel ve parasal değişkenler üzerinde etkili olmakta diğer bir deyişle borsa endeksleri ekonomide öncü gösterge niteliğini taşımaktadır. Gelişmekte olan borsalarda ise endekslerin temel (fundamental) değişkenlerden bağımsız bir şekilde hareket ettiği ve çok oynak bir yapıya sahip olduğu gözlenmektedir. Ülkemizde ise Tanzimat döneminde kurulan borsa, kurulduğu günden beri bir takım yasal düzenlemelere rağmen spekülatif hareketlerin yaşandığı bir yer olmuştur. Cumhuriyet kurulduktan sonra ise yatırımların finansmanında ulusal bankalar önemli rol oynadığından, sermaye piyasasına gereken önem verilmemiştir. 24 Ocak kararlarıyla birlikte gelen ekonomik dönüşüm ve bankerler skandalı, sermaye piyasasında yeni düzenlemeler yapılmasını gerekli kılmıştır. 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu 1982 yılında kabul edilmiş, 1986 yılında ise İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) faaliyete geçmiştir. Çalışmamızda,kurulduğu günden bugüne önemli gelişme çabası içinde olan İMKB' de bir takım spekülatif ve manipülatif işlemlerin gerçekleştiği iddiaları ve yapay dalgalanmaların sonuçları test edilmiştir. Yine borsa endeksinin, yapılan belli analizler bağlamında belli makro ekonomik değişkenlerle ne gibi bir ilişki içinde olduğu ve ilişkinin yönü saptanarak bazı değerlendirmeler yapılmıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde, teorik anlamda makro ekonomik denge ve mali piyasalar arasındaki ilişki incelenmekte, mali piyasalar ve alt piyasaları üzerinde durulmaktadır. Buna ek olarak hisse senedi endeksleri ve makro ekonomik değişkenler arasındaki ilişki uygulamalı literatür yardımıyla irdelenmekte ve etkin piyasa hipotezine yer verilmektedir. İkinci bölümde ise hisse senedi endeksi ve makro ekonomik değişkenlere ilişkin uygulamalı sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the literature, there exists many studies which analyze the relationship between security prices and macro economic variables. The studies for developed countries show that stock exchange market indices have an effect on real and nominal variables so that stock exchange market index is a leading indicator for the economy. However, in emerging markets it is observed that stock exchange market indices move independently from fundamental macro economic variables and have a very unstable nature. In Turkey despite the existence of a legal framework, the stock exchange market has a very speculative feature though. After the foundation of the Turkish Republic, because the main role has been given to the the national banks in stimulating savings for investment, the role of stock exchange market was secondary. Following the transformation initialized by the implementation of January 24 measures, it became obvious that new measures must be taken in order to improve the functioning of the stock exchange market. To this end, a new law concerning the stock exchange markets has been implemented in 1982 and the ISE has started its functioning in 1986. Since the establishment date of the Istanbul Stock Exchange (ISE), some speculative and manipulative transactions which are claimed to realize and the results of the artificial fluctuates are tested in our study. On the base of the some analysis, the relationship between Index of Stock Exchange and some specific macro economic variables are determined and some estimations are made on the direction of these relationships. At first part of this study, the relationship between balances in macro economics and financial markets in the theoretical aspect is examined and the relationship between financial markets and their sub-markets are stressed. Addition of those, with the aid of the applied literature survey the relation between share indexes and macro economic variables is investigated, meanwhile the Efficient Market Hypothesis is introduced. At the second part of this study, the results of the empirical analysis about the relationship between share index and macro economic variables are presented.