Türkiye'deki makro ekonomik verilerin İMKB'de işlem gören hisse senetleri getirileri üzerine etkisinin Arbitraj Fiyatlama Modeli ile analizi
The impacts of macro economical datas in Turkey on the IMKB analyses with using Arbitrage Pricing Model
- Tez No: 280131
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. CÜNEYT ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tezde cevap aranan soru, Türkiye'deki makro ekonomik verilerin İMKB üzerine etkisinin Arbitraj Fiyatlama Modeli (AFM) yardımıyla açıklanıp açıklanamayacağıdır.Çalışmanın birinci bölümünde, portföy ve portföy yönetimi ile ilgili temel kavramlar üzerinde durulmuş, finans teorisinde varlık getirilerindeki değişmeleri araştırmak üzere yapılmış çalışmalarda yaygın olarak kullanılan iki model, Finansal Varlıkları Fiyatlama Modeli ve Arbitraj Fiyatlama Modeli'ni açıklamak için gerekli olan tanımlar ve açıklamalar sunulmuştur.İkinci bölümde, Arbitraj Fiyatlama Modeli'nin türetildiği model olarak Finansal Varlıkları Fiyatlama Modeli ve dayandığı varsayımlar üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde, uygulama kapsamında analiz edilecek olan arbitraj fiyatlama modeli detaylı olarak ele alınmıştır. Modelin varsayımları ve varlık fiyatlarını etkileyen faktörleri açıklandıktan sonra AFM kullanılarak yapılmış çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir.Dördüncü bölümde, üzerinde çalışılan dönemin uzun bir dönem olmasından kaynaklanan verisel sorunlar ekonometrik yöntemlerle aşılarak, mümkün oldukça anlamlı bir model oluşturulmaya çalışılmıştır. Sonrasında çoklu regresyon yöntemi ile model sınanmış, başlangıçta 12 adet olan makro ekonomik verinin İMKB100 endeksi üzerine etkileri ile ilgili yapılan analizler açıklanmaya çalışılmıştır.Sonuçta, Türkiye'deki makro ekonomik verilerin İMKB üzerine etkisinin Arbitraj Fiyatlama Modeli yardımıyla açıklanabileceği iktisadi ve istatistikî anlamda desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this thesis is to get answers whether the impacts of macro economical datas in Turkey on the IMKB by using Arbitrage Pricing Model (APM) could be explained or not.In the first chapter of this study, it has been focused on the basic concepts of the portfolio and portfolio management and here it is presented the descriptions and definitions of widely used two methods which are made on the studies for searching of the changes of the assets incomes on the finance theory that are the Capital Assets Pricing Model and Arbitrage Pricing Model.In the second chapter, it has been emphasized on the Capital Asset Pricing Model and the assumptions based on, and from where the Arbitrage Pricing Model has been derived.In the third chapter it has been analyzed in detail, the Arbitrage Pricing Model which will be used in the application. After the assumptions of the model and the factors effecting the pricing of the assets are described, it has been informed about the studies which are made by using APMIn the fourth chapter, problems based on data disorders caused by the long terms of the period studied on, are being managed by using econometric methods, and it has been tried to form more rational models. Then the model has been examined by means of the multiple regression method, and it has been aimed to explain the analysis of the effects over İMKB100 index of 12 macro economic data at the beginning.As a conclusion, in Turkey the thesis of the effects of macroeconomic datas over IMKB, can be explained by means of APM is supported statically and economically.