Devlet muhasebesi ile ilgili yeni yasal düzenlemeler ve tekdüzen muhasebe sistemi ile uyumlaştırma çalışmalarının incelenmesi ve değerlendirilmesi
Review and evaluation of the new legal regulations concerning the government accounting and its harmonization with uniform accounting system
  1. Tez No: 207198
  2. Yazar: AHMET EMRE ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMİH HÜSEYİN TOKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Devlet Muhasebesi ile İlgili Yeni Yasal Düzenlemeler ve Tekdüzen Muhasebe Sistemi ile Uyumlaştırma Çalışmalarının İncelenmesi ve Değerlendirilmesi? başlıklı bu tez devlet muhasebesi sisteminin, kamu mali yönetim sisteminin temel unsurlarından biri olduğu ve çağdaş kamu yönetimi ilkeleri, uluslararası standartlar ve iyi uygulama örnekleri çerçevesinde yeniden yapılandırılmasının önemi üzerine kurulmuştur. Türkiye'de uzun yıllardan beri sürdürülen kamu yönetimi reformu çalışmaları özellikle 2000'li yıllardan itibaren hız kazanmış, bu kapsamda mali saydamlık, hesap verilebilirlik, stratejik planlama gibi yeni kavram ve ilkelerin kamu yönetim sistemine yerleştirilmesi yönünde önemli adımlar atılmıştır. Devlet muhasebesi sistemi, kamu kaynaklarının edinimi ve kullanımı süreçlerinde düzenlilik ve etkinliğin arttırılması suretiyle, mali saymalığın ve kamu yöneticilerinin hesap verebilirliğinin tesis edilmesinde önemli bir araç konumundadır. Bu nedenle, sözü edilen kurumsal yönetişim ilke ve kavramlarının etkin bir şekilde hayata geçirilebilmesi için devlet muhasebesi sisteminin gerek mevzuat, gerekse uygulama altyapısı anlamında yeniden yapılandırılması gerekmektedir. Nakit esaslı devlet muhasebe sisteminden tahakkuk esaslı devlet muhasebe sistemine geçiş süreci, devlet muhasebesi sisteminin yeniden yapılandırılması çalışmalarının merkezinde yer almaktadır. Çünkü tahakkuk esaslı devlet muhasebe sistemi, kamu yönetiminin yürüttüğü bütün faaliyetleri; bina, arsa, arazi gibi maddi duran varlıklar dahil bütün varlık kalemlerini ve devlet borçlarını izlemeyi, kaydetmeyi ve raporlamayı esas alır. Bu yaklaşım, kamu kaynaklarını kullanma yetkisine sahip ve hesap verme yükümlülüğü altında bulunan kamu yöneticilerinin, mali yönetim sisteminin bütününü görebilmelerine ve doğru kararlar almalarına imkan verir. Türkiye'de devlet muhasebesi sisteminin yeniden yapılandırılması süreci 1995 yılında, Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankasının desteğiyle yürütülen ?Kamu Mali Yönetimi Projesi? ile başlamıştır. 2003 yılında çıkarılan 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile yeni sistemin yasal altyapısı tamamlanmış ve 2004 yılından itibaren tahakkuk esaslı devlet muhasebe sistemi uygulanmaya başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis entitled ?Review and Evaluation of the New Legal Regulations concerning the Government Accounting and its Harmonization with Uniform Accounting System? has been built on the fact that government accounting system is one of the main elements of public financial management system and it is important to restructure the system within the framework of contemporary public management principles, international standards and good practice examples. Long-established Public Management Reform Efforts in Turkey have gained momentum in recent years especially since 2000s. Within this scope, important steps have been taken in order to apply the new concepts and principles such as fiscal transparency, accountability and strategic planning to public management system. Government accounting system is a vital tool in terms of establishing fiscal transparency and accountability of public managers by increasing the regularity and effectiveness in acquisition and utilization processes of public resources. In order to effectively implement the aforementioned institutional good governance principles and concepts, it is necessary to restructure government accounting system in terms of both legislation and implementation infrastructure. Transition process from cash based government accounting system to accrual based government accounting system is at the core of restructuring studies of government accounting system. Because, accrual based accounting system is based on monitoring, recording and reporting of all activities carried out by the public management; all asset items including material fixed assets such as building, land and area, and of state debt. This approach enables the public managers authorized to utilize public resources and liable for accountability to see the whole financial management system and to give right decisions. Restructuring process of government accounting system in Turkey started in 1995 with a ?Project on Public Financial Management? supported by the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD). The legal infrastructure of the new system was completed by the new Public Financial Management and Control Law No. 5018 that was enacted in 2003. Accrual based government accounting system has been implemented since 2004