Konfeksiyon sektöründe mamul bazında katkı payı analizinin önemi ve bir sistem önerisi
The Importance of contrubition margin per production unit for ready-made-wear sector and system advice
- Tez No: 113603
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN YÜKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Giyim insanın temel ihtiyaçlarından biridir. Konfeksiyon (hazır giyim) sanayi, insanların giyim ihtiyaçlarını karşılar. Türkiye Dünya pamuk üretiminde 7.nci sırada yer almakta ve yine Dünyanın 7.nci hazır giyim ihracatçısıdır. 1999 yılındaki 186 Milyar Dolarlık Dünya hazır giyim pazarında Türkiye 6.5 Milyar Dolar ile %3.5 paya sahiptir. Maliyet muhasebesi yöntemleri ile üretilen raporlar, yönetim muhasebesi yaklaşımları ile karar araçları olarak kullanılmaktadır. Maliyet giderlerinin değişken ve sabit olarak ayrımı yapılarak, katkı payı analizi gerçekleştirilebilmektedir. Katkı payı, satış tutarından değişken giderlerin düşülmesi sonucu kalan tutardır. Bu tutarın sabit giderleri karşılayan kısmından sonraki kalan ise kardır, işletmelerin var olma amaçlarından başta geleni kar olduğu varsayıldığında katkı payı analizin önemi ve değeri kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Türkiye'nin Dünya hazır giyim pazarındaki yerini koruyabilmesi ve geliştirebilmesi için konfeksiyon işletmelerinin günü yakalayan yönetim ve üretim yöntem ve tekniklerini uygulamaları gerekmektedir. Konfeksiyon üretimi kesim, dikim ve son işlemler aşamalarından oluşmaktadır. Sipariş veya ürün maliyet kartları değişken ve sabit giderler şeklinde düzenlenerek katkı payı analizi için veriler hazırlanabilmektedir. Çeşitli ürünler üreten işletmelerin karlılıklarını arttırabilmeleri için katkı payı yüksek ürünleri belirlemeleri konusunda oldukça yararlı çalışmalar yapılabilmektedir. Karar verme amaçlı raporların hazırlanabilmesi için maliyet muhasebesinin yönetim muhasebesi yaklaşımları ile çalışması yararlı olabilmektedir. İleriye yönelik kararlar için raporlar üreten maliyet ve yönetim muhasebesi, işletmelerin başarısında önemli bir rol üstlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The wearing is the basic human needs. Ready-made-wear industry supply human wear. Turkey is the seventh biggest cotton production country in the world. Also Turkey is the seventh biggest ready-made-wear exporter country in the world. The total of the world ready-made-wear market was 186 Billion Dolar in 1999. The Turkey's export amount was 6.5 Billion Dolar. Cost accounting reports which was prepared with management accounting systems are used to make decision. The expences are separeted as variable and fix expenses then used in breakeven point analysis. The difference between total revenues and total variable cost is called contribution margin. The difference between contribution margin and fixed cost is gross profit. The porfit is the most important goal for organizations so that the contribution margin analysis is became importance. Turkey have to become the best place in the world ready-made-wear market in the fiture. Cutting, sewing and finishing are ready-made-wear manufacturing organizations departments. Job or product costing are prepared as variable and fixed cost. The contrubition margin analysis is used for product mix when organizations have more then one product line. The organizations have to chance to decide which product to produce or sell. Cost accounting system have to be prepared reports with management accounting systems approach when these reports will be used to make decision. The organizations will be succeed with using the cost and management accounting reports which would prepared to give a decision for future. VI