Pazarlama ve finansman aracı olarak karşılıklı ticaret sistemi içinde barter ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Corporate barter as a marketing and financial instrument within countertrade system and its applicability in Türkiye
  1. Tez No: 113619
  2. Yazar: HALE TENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Son yirmi yıl süresince, başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere birçok ülkede, karşılaşılan kriz dönemlerinin aşılması, temel kalkınma projelerinin gerçekleştirilmesi ve teknoloji transferinin sağlanması amacıyla, karşılıklı ticaret teknikleri artan bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak, karşılıklı ticaret yöntemlerinin karmaşık ve riskli bir yapıya sahip olması, ülkelerin/firmaların sistemden tam olarak yararlanmalarına engel olmaktadır. Uluslararası kuruluşlarca serbest ticareti kısıtladığı yönünde eleştiriler alan karşılıklı ticaret sisteminin, firmaların değişen ekonomik koşullara paralel olarak artan ihtiyaçlarına cevap verebilmesi için, karşılıklı ticaretin modern bir versiyonu olarak tanımlanabilen barter (çoklu takas) sisteminin geliştirilmesi gerekmektedir. Barter sistemini, diğer karşılıklı ticaret yöntemlerine göre üstün kılan temel neden ise, üye firmaların oluşturduğu barter havuzuna dayanan bir çoklu ticaret anlayışına sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Barter sisteminin çoklu ticaret anlayışı ile, üye firmaların oluşturduğu barter havuzuna dayanan bir sistem olması, diğer karşılıklı- ticaret yöntemlerine göre üstün kılmaktadır. Sisteme yönelik yasal düzenlemelerin tamamlanması ve etkin bir tanıtımın yapılması ile, sisteme olan güven ortamının yaratılacağı ve barterın, olası krizlerde günümüz ticari yaşamının giderek çeşitlenen ihtiyaçlarına ve karmaşıklaşan ticaret ilişkilerine cevap verebilecek bir sistem olarak, dünya ticaretinde önemli bir yer bulacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the last two decades, countertrade methods are being put to use inceasingly to overcome periods of crisis, realise main development projects and provide technology transfer primarily developing countries and many others. However, complex and risky structure of countertrade techniques prevent countries/firms to fully benefit from the system. Barter, as modern version of countertrade should be developed in order for countertrade, which is subject to criticism of international institutions as it constrains the free trade, to meet the increasing requirements of firms due to the changing economic conditions. The main reason which makes barter system superior Ito other countertrade methods is that the system has multiple trading approaches due to the bartering pool, consisting of member firms. It is supposed that barter wiil be important instrument in world trade as a system which can meet the varying needs and complicated trade relations of todays trade environment in possible economic crisis,, in condition that the legal regulations completed, an efficient promotion realised and confidence to the system will be created. TX\ V&KStKÖ?fUYİM KVftUU DOKOMAtrfASYo* aiıiktâ