İşletmelerde hizmet içi eğitim etkinkiğinin değerlendirilmesi Hipokrat AŞ CNC Birimi uygulaması
Evaluation of in service training effectiveness in organizations application in the CNC Department of Hipokrat Company
- Tez No: 113620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİLE GÜRÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Günümüzde eğitimin işletmeler için önemi giderek artan bir yer tutmaktadır. Hızlı bir değişim gerektiren rekabetçi ortamda şirketler çalışanlarının gelişimini ancak eğitim aracılığı ile sağlayabilmektedirler. Bununla birlikte işletmeler çalışanlarının ihtiyaçlarını gidermek için eğitime yatırım yapmaktadırlar. Sadece eğitim vermenin ötesinde onun faydasının değerlendirilmesine yönelik olarak son yıllarda işletmelerde uygulanan hizmet içi eğitim faaliyetlerinin etkinliği önemli tartışma konuları arasındadır. Yıllardır çalışanına eğitim veren şirketler, eğitim için yaptıkları yatırımların getirilerini de merak etmeye başlamışlardır. Böylece eğitimin etkinliği kavramı ortaya çıkmıştır. Çalışanların eğitim aldıktan sonra eğitimden ne kadar faydalandıkları, eğitimin işletmeye ve işlere etkisinin ne olduğunun araştırılmasıyla bu tür sorulara yanıt aranmaya başlanılmıştır. Bu çalışmada, hizmet içi eğitim kavramı, tür ve çeşitleri, uygulama alanları ele alınarak incelenmiştir. Hizmet içi eğitim etkinliğinin sağlanabilmesi için şartlar araştırılmış, etkinliğin değerlendirilmesi ele alınmıştır. Ele alınan konular bir pilot uygulama örneği ile birleştirilerek değerlendirilmiştir. Çalışmanın ana amacı hizmet içi eğitim etkinliğinin sağlanabilmesi için izlenmesi gereken yollar ve eğitim sonrası eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesidir. Bu amaçla öncelikle araştırmalar yapılmış ve pilot bölge seçilerek örnek bir uygulama yapılmaya çalışılmıştır. Eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi aşamasıyla başlayan eğitim uygulaması, eğitim sonrası yapılan bir takım ölçmeleri de içine alan geniş bir araştırma, izleme, değerlendirme ve analizi kapsamaktadır. Son bölümde yapılan pilot uygulamada, işletmelerde uygulanan hizmet içi eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesinin ciddi bir eğitim ihtiyaç analizi ile başladığı, doğru tespit edilen ihtiyacın karşılanması aşamasında eğitim planlaması yapılması ve eğitimin her aşamasında uygun olan ölçme ve değerlendirmeler yapılarak eğitim etkinliğinin değerlendirilmesinin mümkün olduğu bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently, education has an increasing importance for companies. In a competitive environment that requires rapid changes, companies are able to provide the advancement of their employees only through training. Thus, companies make investments on training in order to satisfy the needs of their employees. Among the crucial topics of discussion is the influence of in service training that has been given in companies which is beyond for giving education, but for the evaluation of the utility of education. Companies that has been training its employees for years are getting curious about the feedback of their investment on training. Hence, the concept“training effect”flourishes. How employees get benefit from training after they are educated, and the influence of training on companies and works are the questions whose answers are searched. In this study, the concept“in service training”is analyzed with emphasis on its sorts and species, and its application. The necessary conditions for in service training are searched, and evaluation of the training is considered. Topics considered are further evaluated with a case study. The main concern of the study is to evaluate the ways which are to be followed to obtain in service training and the influence of training. For this reason, priority is given to research and a pilot area is selected in order to make a case study. A training application that is initiated with determining its requirements covers a great range of research, observation, evaluation and analyses including the measurements after education. The case study done in the final part points out that the in service training given in companies starts with a feeling of the need of education, and planning the training is possible when the necessary needs are provided, and evaluating is possible in every level of education by the suitable measurements and calculations. T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU HBjfflDMAKTASVQH MEB2SB&B VI