Öğrenen örgüt yapısı ve tekstil alanına uyarlanması üzerine bölgesel bir araştırma
Learning organization structure and a local research on a textile sector
- Tez No: 113618
- Danışmanlar: PROF.DR. ALPASLAN USAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
ÖZET Hızla değişen teknolojiye paralel olarak yaşanan bilimsel, sosyal ve ekonomik değişimler ve buna bağlı olarak iş yeri ile ilgili olarak beklenti grupları olarak adlandırılabilecek çalışanlar, hissedarlar, müşteriler ve toplumun beklentilerindeki değişime klasik bakış açısı artık yanıt verememektedir. Bu nedenle çağdaş yönetim akımları olarak incelenen çeşitli yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Öğrenen örgüt yaklaşımı da bu akımlardan birisidir. Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümün ilk kısmında yönetim düşüncesinin gelişiminden ayrıntılı biçimde bahsedilmiştir. Bunun ana nedeni de öğrenen örgüt felsefesine ulaşırken yönetim düşüncesinin geçirdiği evreleri daha iyi“öğrenebilmektir”. Ayrıca bu bölüm işlenirken öğrenen örgüt literatüründe geçen yönetim düşüncesine paralel olarak bilen, anlayan, düşünen örgütler de incelenmektedir. İkinci kısımda yönetim düşüncesindeki çağdaş gelişmeler üzerinde durulmuştur. Üçüncü kısımda da çağdaş gelişmeler sonucu oluşan örgüt yapılarına yer verilmiştir. İkinci bölümde öğrenme kavramı ve örgütsel öğrenme ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Bunun ana nedeni ise, öğrenen örgütlerin tabanının burada oluşturulması gerekliliğidir. Üçüncü bölümde, birinci bölümde yönetim düşüncesinin evriminin iyice öğrenilmesi sonucu öğrenen örgütlerin yapılanması daha iyi açıklanmıştır. Bu bölümün birinci kısmında öğrenen örgüt biçimlenmesi, amaçları, Peter Senge'nin öğrenen örgüt disiplinleri ve Marquardt'in öğrenen örgüt modeli açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci kısımda öğrenen örgütlerin özellikleri, üçüncü kısımda öğrenen örgütlerde çalışanların özellikleri, dördüncü kısımda öğrenen örgütlerde liderlik, beşinci kısımda öğrenen örgütlerde öğrenme süreci, altıncı ve son kısımda ise öğrenen örgütleri kurmak ve devamını sağlamak konusu incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde öğrenen örgüt yapısı ve tekstil alanına uyarlama çalışması yapılmıştır. Öğrenen örgütün alt sistemlerini oluşturan kavramlar ortaya konmuş ve demografik verilere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Üçlü korelasyonlar yardımıyla da öğrenen örgütler için başlangıç noktası oluşturacak Vbir bölüm seçimi yapılmıştır.Ayrıca Marquardt'ın yaptığı puanlama çalışmasına benzer bir çalışmaya da tezde yer verilmiştir. Özetle, bu konuları içeren araştırmamızda öğrenme ve öğrenen örgüt yapısı teorik bazda incelenmiş. Artan rekabet ortamında öğrenen örgütlerin öneminin artacağı düşünüldüğünden öğrenen örgüt yapısının tekstil sektörüne uyarlanması bölgesel araştırmayla ayrıntılı bir biçimde ortaya konmaya çalışılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT While the technology highly changes, classical point of view can not answer scientific, social and economical changes, and depending on this, the stakeholders, including employees, owners, customers and the expectancies for the change of public any more. For that reason, various approaches have arised as contemprorary management trends. In learning organizations approach is also one of these trends. This thesis is consist of four parts. In the first part of initial chapter, it is mentioned about the develeopment of managerial thought. The main purpose of this is to learn deeply about the steps during evolution of learning organizations. Also in this part, knowing, understanding and thinking organizations, which are in learning structure literature, are examined. In the 2nd part, modern improvements on managerial thought is carries out. And finally in the last part of 1st chapter, organizations are examined which are formed with modern developments. In the 2nd chapter, learning concept and organizational learning examined in detail because it is needed to give more information before we study the learning organizations in the last chapter. In the 3d chapter, structuring of learning organizations are examined in a better way because we have studied well the evolution of managerial thought in the first chapter. In the first part of this chapter, structuring ( forming ) of learning organizations, their purposes, disciplins of learning organizations of Peter Senge and model of learning organisations of Marguardt'in is tried to be examined. In the 2nd part, features of learning organisations, in the 3rd part characteristics of people working at learning organisations, in the 4rd part fellowship in learning organization, in the 5th part process of learning in learning organizations and finally in the last part foundation and maintaining of learning organizations are examined. On the last chapter.a study is carried out on learning organization structure and a adaptation on textile sector. It is examined if sub-systems of learning organization, is affected by demographic datas. With the help of three sided correlations, a department is chosen for the beginning process of learning organizations. A similar planning of Marguardt is also in this thesis. VIIIn conclusion, learning and learning organizations including the subject which are mentioned above, has been examined in theory firstly. It is thought that the importance of learning organization will be increased where there is on increasing level of competition between firms, the structure of learning organizations are examined with a local research on textile companies. VIII