Enflasyonun dinamikleri ve 1980 sonrası Türkiye örneği
Dynamics of inflation and post 1980 Turkish case
- Tez No: 113647
- Danışmanlar: PROF.DR. TEMEL ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Türkiye ekonomisi 1970'lerden günümüze dek uzanan bir enflasyonist süreç içindedir. Kronik enflasyon olarak adlandırılan, çözümü de en güç enflasyon türü olan bu olgunun, çözülebilmesi, nedenlerinin sağlıklı bir biçimde ortaya konmasıyla mümkün olabilir. Çalışmamızın amacı, birinci bölümde ön plana çıkan enflasyonun dinamikleriyle enflasyon ilişkisinin ekonomik ve ekonometrik bir analizini gerçekleştirmektir. Ekonometrik analiz, kuramsal olarak ortaya konan ilişkilerin, Türkiye verileriyle test edildiğinde kuramsal beklentileri ne ölçüde karşıladığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Uygulama çalışmasıyla, enflasyon dinamiklerinin göreceli ağırlıklarının belirlenmesi, enflasyon ile mücadelede sağlıklı politikaların saptanması yönünden de büyük önem taşımaktadır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde enflasyon olgusunu inceleyen kuramların ortaya koydukları enflasyon dinamikleri araştırılmıştır, ikinci bölümde ise, sözkonusu edilen kuramların belirledikleri başlıca dinamikleri esas alarak Türkiye verileriyle ekonomik ve ekonometrik analiz gerçekleştirilmiştir. Uygulama sonuçlarının, kuramların ortaya koydukları etkileşimi ne ölçüde doğruladıkları değerlendirilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish economy has been in an inflationary process since 1970s. The phenomenon of so called“chronic inflation”is the most difficult type to solve. Apparently the solution of the problem depends mainly on the identification of the causes. The aim of this study is to accomplish the economic and econometric analyses of the relationship between inflation and its dynamics which identified in the first chapter. Econometric analysis fulfilled with the relevant Turkish data to find out to what extent theoretical expectations concerning the relation between inflation and its dynamics has been met Econometric application is of crucial importance to identify the relative weights of the dynamics of inflation. This is also important especially to fix the policies to fight against inflation. The study consists of two chapters. In the first chapter, inflationary dynamics have been searched which set forth by the theories of inflation. In the second chapter an econometric analysis has been carried out with relevant Turkish data to evaluate the relationship predicted by the theories mentioned above. TO. YCKSHtOterriM kubit u